Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci nepodporili zmeny v udeľovaní investičnej pomoci

Poslanci nepodporili zmeny v udeľovaní investičnej pomoci
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Investičnú pomoc mal dostať každý zamestnávateľ, ktorý vytvorí aspoň 10 nových pracovných miest a udrží ich aspoň rok aj po udelení úľavy.

V súčasnosti je investičná pomoc vo forme dotácií či úľav poskytovaná len veľkým investorom

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok neposunuli do druhého čítania novelu zákona o investičnej pomoci podpredsedu opozičnej strany Most-Híd Ivana Švejnu. Ten navrhoval, aby o investičnú pomoc mohol požiadať každý zamestnávateľ, ktorý vytvorí aspoň 10 nových pracovných miest a udrží ich aspoň rok aj po udelení úľavy. Pomoc by podľa jeho návrhu dosahovala dvanásťnásobok sumy, ktorú by štát inak mesačne vynakladal na podporu priemerného nezamestnaného. Navrhovaná právna úprava by preto podľa Švejnu nemala vplyv na štátny rozpočet, pretože by len presmerovala financie určené na dávky v nezamestnanosti na poskytovanie investičnej pomoci v oblasti podpory zamestnanosti.
 
„V súčasnosti je investičná pomoc vo forme dotácií či úľav poskytovaná asymetricky, spravidla len veľkým investorom a len v štyroch oblastiach, zatiaľ čo mikropodniky, malé podniky a stredné podniky musia niesť bremeno vyššieho daňového a odvodového zaťaženia,“ zdôvodňoval svoj návrh Švejna. „Takéto nastavenie nie je spravodlivé a výrazne prispieva k deformovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku,“ uviedol. 
 

 
Podpredseda strany Most-Híd navrhoval, aby podnik pre získanie pomoci musel uzavrieť so zamestnancom zmluvu na dobu neurčitú. Aby sa predišlo špekuláciám, investičná pomoc by sa dala uplatniť len ako odpočítateľná položka z daňovej povinnosti, a to počas prvého roku od vytvorenia nových pracovných miest. „Na rozdiel od poskytovania úľav na odvodoch zamestnancov si tak už zamestnávatelia touto cestou nebudú môcť znižovať svoje bežné prevádzkové náklady. Zároveň sa takto zníži motivácia vyhýbať sa plateniu daní,“ uviedol Švejna. 
 
Poslanci do druhého čítania neposunuli ani návrh poslancov Alojza Přidala, Jána Hudackého (obaja KDH), Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) a Gabriela Csicsaia (Most-Híd) na zmenu zákona o energetike. Skupina opozičných poslancov navrhovala, aby sa obmedzila maximálna výška platby za prístup do prenosovej alebo distribučnej sústavy pre každého výrobcu elektriny, ktorý je povinný uhrádzať platbu za prístup do prenosovej alebo distribučnej sústavy, na sumu 0,50 eura za jednu MWh elektriny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X