Poslanci schválili novelu zákona o investičnej pomoci
Podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa sa v praxi neosvedčila 10-percentná hranica na vytvorenie pracovných miest.
Investičná pomoc nie je podľa KDH najvhodnejší nástroj na podporu zamestnanosti
Parlament v utorok schválil novelu zákona o investičnej pomoci. Ako priblížil minister hospodárstva SR Pavol Pavlis, cieľom novely zákona je zabezpečiť poskytovanie investičnej pomoci v súlade s nariadením Európskej únie (EÚ), ktoré nadobudlo účinnosť od 1. júla minulého roka.
„Vzhľadom na zmenu legislatívnych pravidiel, ktoré sú platné od minulého roka, keď Brusel zmenil intenzitu pomoci z 50 percent na 35 percent, sme samozrejme pristúpili aj my k zmene,“ povedal šéf rezortu hospodárstva. Podľa Pavlisa sa v praxi neosvedčila 10-percentná hranica na vytvorenie pracovných miest. Rezort hospodárstva preto stanovil podmienku vytvorenia minimálne 40 pracovných miest.
Podľa člena poslaneckého klubu KDH Jozefa Mikuša investičná pomoc nie je najvhodnejší nástroj na podporu zamestnanosti. „Najlepším spôsobom ako podnietiť firmy, aby vytvárali pracovné miesta, je zlepšovať pre ne všeobecné podnikateľské prostredie a motivovať ich, aby sa rozvíjali. Inými slovami, byť priateľský voči podnikateľskému prostrediu, a voči tým, ktorí vytvárajú nové pracovné miesta a zamestnávajú ľudí,“ uviedol v rozprave v druhom čítaní k spomínanej novele.
Vláda by podľa poslanca mala skôr upúšťať od rozdávania investičných stimulov, keď prestávajú mať formu masívnej investície. Niektoré automobilky na Slovensku podľa Mikuša chystajú investície a budú žiadať štátnu pomoc.
„Osobne už nevidím dôvod, že by štátna pomoc mala ísť týmto smerom,“ dodal. Zároveň Mikuš podotkol, že investičné stimuly by mali smerovať k zmenšovaniu regionálnych rozdielov.