- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť s.r.o.
- Potrebujú podnikatelia vôbec základné imanie?
Potrebujú podnikatelia vôbec základné imanie?
Podľa novely Obchodného zákonníka nie je jasné, na koho účet sa základné imanie bude skladať.
Prečítajte si názor odborníka na zakladanie spoločností a legislatívu.
Novela spôsobí aj chaos
V piatok 18. októbra 2013 Národná rada SR schvália novelu Obchodného zákonníka. Od prvého decembra 2013 sa tak pri zakladaní spoločnosti má skladať základné imanie na účet v banke (viac tu).
Samozrejme, možno očakávať mierny chaos, pretože nie je úplne jasné, na koho účet sa základné imanie bude skladať. Zákon vraví, že na osobitný účet. Otázkou je na koho účet. Na účet spoločnosti, ktorá ešte nevznikla a teda logicky nemôže uzatvoriť zmluvu o vedené účtu s bankou?
Alebo sa bude aplikovať § 64 Obchodného zákonníka o zmluvných vzťahoch pred vznikom spoločnosti? Alebo sa predmetná suma základného imania zloží na osobitne založený účet správcu vkladu?
Odpoveď nedáva zákon, odpoveď dá trh
Odpoveď teda nakoniec dajú banky, ktoré jednoducho určia, ktorý postup budú akceptovať. Podnikateľovi dajú jednu možnosť, on ju musí akceptovať, inak si jednoducho spoločnosť nezaloží.
Banky z dôvodu „businessu“ a kumulácie poplatkov za ich služby budú pravdepodobne preferovať uzatvorenie zmluvy na osobitný účet so správcom vkladu. Poukazujem na to, že správca vkladu nemôže v zmysle zákona využiť svoj bežný účet, ale musí zriadiť nový osobitný účet.
Poplatky, poplatky, poplatky…
V tomto prípade pôjde o prvú zmluvu na účet a teda k nej sa vzťahujúci poplatok. Za týždeň podnikateľovi súd zapíše do registra spoločnosť. Následne musí podnikateľ otvárať druhú zmluvu na už vzniknutú spoločnosť, a teda platiť ďalší poplatok. Prevedie peniaze základného imania na účet svoje spoločnosti.
Následne ako správca bude rušiť účet, a teda zasa ho banka môže „inkasovať“ za zrušenie účtu. Poplatky a „behačky“ po bankách, bežná podnikateľská prax na Slovensku. Následne môže podnikateľ peniaze z účtu spoločnosti vybrať do pokladne, resp. ním disponovať a transformovať ho na iné hodnoty. Čiže nastane taký istý stav, ako pred zavedením novely, kedy sa základné imanie mohlo skladať k rukám správcu.
TIP: Výhodu zakladania spoločnosti po starom si možno predĺžiť
Už v súčasnosti platí zákon o obmedzení platieb v hotovosti nad 5000,-€, čiže ak by sa použilo v tomto zákone slovíčko „vrátane“ 5000,- €, tak sa nemusí novelizovať Obchodný zákonník, resp. „vymýšľať“ novela ohľadom splácania základného imania na účet v banke.
Zákony bez logiky
Ono je smutné, že sa pri predkladaní zákonov vytráca zdravý rozum a nahradzuje ho „boj voči korektne podnikajúci osobám, namiesto boja proti reálnym škodcom. Osobne si myslím, že sa zdravý rozum vytráca aj pri chápaní pojmu základného imania. Je to len účtovná veličina, ktorá neznamená v podnikateľskej praxi nič.
Firma môže mať vysoké základné imanie, a žiaden majetok. Ale aj naopak „eseročka“ s minimálnym základným imaním môže mať v majetku nehnuteľnosti za milióny eur. Je jedno či je základné imanie euro, alebo milión.
Pokiaľ ho firma nemá viazané, a teda môže ním operovať a minúť ho, tak nikdy nebude plniť funkciu nejakého zabezpečenia. Ak ho do banky podnikateľ vloží a nenechá ho tam, tak predsa jeho firma nemá čím ručiť….
Text je osobným názorom autora. Spomínané predpoklady nemusia byť v praxi aplikovateľné a zavedené.
Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s.r.o., ktoá zabezpečuje zakladanie firiem, predaj nových ready made ako i sprostredkovanie predaja starších spoločností s históriou.
Medzititulky redakcia.