Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Potrebujú podnikatelia vôbec základné imanie?

22. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Podľa novely Obchodného zákonníka nie je jasné, na koho účet sa základné imanie bude skladať.

 

Prečítajte si názor odborníka na zakladanie spoločností a legislatívu.

 

Novela spôsobí aj chaos

V piatok 18. októbra 2013 Národná rada SR schvália novelu Obchodného zákonníka. Od prvého decembra 2013 sa tak pri zakladaní spoločnosti má skladať základné imanie na účet v banke (viac tu).

 

Samozrejme, možno očakávať mierny chaos, pretože nie je úplne jasné, na koho účet sa základné imanie bude skladať. Zákon vraví, že na osobitný účet. Otázkou je na koho účet. Na účet spoločnosti, ktorá ešte nevznikla a teda logicky nemôže uzatvoriť zmluvu o vedené účtu s bankou?

 

Alebo sa bude aplikovať § 64 Obchodného zákonníka o zmluvných vzťahoch pred vznikom spoločnosti? Alebo sa predmetná suma základného imania zloží na osobitne založený účet správcu vkladu?

 

Odpoveď nedáva zákon, odpoveď dá trh

Odpoveď teda nakoniec dajú banky, ktoré jednoducho určia, ktorý postup budú akceptovať. Podnikateľovi dajú jednu možnosť, on ju musí akceptovať, inak si jednoducho spoločnosť nezaloží.

 

 

Banky z dôvodu „businessu“ a kumulácie poplatkov za ich služby budú pravdepodobne preferovať uzatvorenie zmluvy na osobitný účet so správcom vkladu. Poukazujem na to, že správca vkladu nemôže v zmysle zákona využiť svoj bežný účet, ale musí zriadiť nový osobitný účet.

 

Poplatky, poplatky, poplatky…

V tomto prípade pôjde o prvú zmluvu na účet a teda k nej sa vzťahujúci poplatok. Za týždeň podnikateľovi súd zapíše do registra spoločnosť. Následne musí podnikateľ otvárať druhú zmluvu na už vzniknutú spoločnosť, a teda platiť ďalší poplatok. Prevedie peniaze základného imania na účet svoje spoločnosti.

 

Následne ako správca bude rušiť účet, a teda zasa ho banka môže „inkasovať“ za zrušenie účtu. Poplatky a „behačky“ po bankách, bežná podnikateľská prax na Slovensku. Následne môže podnikateľ peniaze z účtu spoločnosti vybrať do pokladne, resp. ním disponovať a transformovať ho na iné hodnoty. Čiže nastane taký istý stav, ako pred zavedením novely, kedy sa základné  imanie mohlo skladať k rukám správcu.

 

TIP: Výhodu zakladania spoločnosti po starom si možno predĺžiť

 

Už v súčasnosti platí zákon o obmedzení platieb v hotovosti nad 5000,-€, čiže ak by sa použilo v tomto zákone slovíčko „vrátane“ 5000,- €, tak sa nemusí novelizovať Obchodný zákonník, resp. „vymýšľať“ novela ohľadom splácania základného imania na účet v banke.

 

Zákony bez logiky

Ono je smutné, že sa pri predkladaní zákonov vytráca zdravý rozum a nahradzuje ho „boj voči korektne podnikajúci osobám, namiesto boja proti reálnym škodcom.  Osobne si myslím, že sa zdravý rozum vytráca aj pri chápaní pojmu základného imania. Je to len účtovná veličina, ktorá neznamená v podnikateľskej praxi nič.

 

Firma môže mať vysoké základné imanie, a žiaden majetok. Ale aj naopak „eseročka“ s minimálnym základným imaním môže mať v majetku nehnuteľnosti za milióny eur. Je jedno či je základné imanie euro, alebo milión.

 

Pokiaľ ho firma nemá viazané, a teda môže ním operovať a minúť ho, tak nikdy nebude plniť funkciu nejakého zabezpečenia. Ak ho do banky podnikateľ vloží a nenechá ho tam, tak predsa jeho firma  nemá čím ručiť….

 

Text je osobným názorom autora. Spomínané predpoklady  nemusia byť v praxi aplikovateľné a zavedené.

 

Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s.r.o., ktoá zabezpečuje zakladanie firiem, predaj nových ready made ako i sprostredkovanie predaja starších spoločností s históriou.

 

Medzititulky redakcia.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X