Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím

SITA
8. decembra 2010 Tlačiť

V zákone o službách zamestnanosti je zakotvená povinnosť zamestnávateľa za určitých podmienok zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Prvou podmienkou je, že zamestnávateľ zamestnáva najmenej 20 zamestnancov. Druhou podmienkou je, že úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje v evidencii uchádzačov o zamestnanie osoby so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2% z celkového počtu jeho zamestnancov firmy.

 

Zamestnávateľ zamestnávajúci najmenej 20 zamestnancov má na výber z týchto možností:

Zamestnajte osoby so zdravotným postihnutím v počte 3,2% z celkového počtu zamestnancov firmy

Príklad: Celkový počet zamestnancov zamestnávateľa je 40. Počet osôb so zdravotným postihnutím, ktorých je povinný zamestnávateľ zamestnať je 1,28 (3,2% zo 40). Po zaokrúhlení je zamestnávateľ povinný zamestnať jedného občana so zdravotným postihnutím.Zamestnaním jednej osoby so zdravotným postihnutím s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšším ako 70%,  si môže zamestnávateľ na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím započítať splnenie povinnosti tak, ako keby zamestnával troch občanov so zdravotným postihnutím. Zamestnávateľ preukazuje plnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na tlačive predpísanom ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zadajte zakázku zdravotne postihnutej SZČO

Plnenie povinnosti zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím môžu zamestnávatelia riešiť aj iným spôsobom. Zákon hovorí o možnosti splniť si túto povinnosť aj zadaním zákazky, ktorá je vhodná na zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím, alebo zadaním zákazky občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.Na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím je potrebné zadať zákazku vo výške 0,8 násobku celkovej ceny práce. Vo finančnom vyjadrení je to suma 780,- €. Plnenie povinnosti zadaním zákazky je zamestnávateľ povinný preukázať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny najneskôr do 31.marca nasledujúceho kalendárneho roka.

Zadajte zakázku chránenej dielni

Ďalším alternatívnym spôsobom splnenia povinnosti zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím je možnosť odoberania výrobkov alebo služieb od chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, občana so zdravotným postihnutím, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, alebo od zamestnávateľa, ktorého zamestnanci so zdravotným postihnutím sa podieľali na výrobe odobratých výrobkov alebo poskytnutých služieb.

 

» Dobrým tipom na zadanie zakázky chránenej dielni je výroba diárov, kalendárov, záznamových kníh, reklamných predmetov

 

Na započítanie počtu občanov so zdravotným postihnutím je potrebné odobrať výrobky alebo služby vo výške podielu celkovej sumy platieb za odobraté výrobky alebo služby v kalendárnom roku a 0,8 násobku celkovej ceny práce, pre rok 2010 teda sumu 780,- €.

» Zoznam chránených dielní

Príklad: Zamestnávateľ má povinnosť zamestnať dvoch občanov so zdravotným postihnutím. Rozhodol sa, že svoju povinnosť si splní odobratím výrobkov z chránenej dielne, napríklad kancelárskych potrieb a reklamných predmetov. V chránenej dielni odobral výrobky vo výške 1200 €. Započítať môže 1,538 občanov so zdravotným postihnutím. Výsledná suma sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor. Zamestnávateľ si teda môže započítať 2 osoby so zdravotným postihnutím a tým splnil svoju povinnosť.Plnenie povinnosti odoberaním výrobkov alebo služieb je zamestnávateľ povinný preukázať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny najneskôr do 31.marca nasledujúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky a do ceny odobratých výrobkov a služieb aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, nezapočítava do ceny zadanej zákazky a ceny odobratých výrobkov a služieb daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. 

Zaplaťte pokutu

Odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. V prípade, že zamestnávateľ nezamestnáva povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov, je povinný do 31.marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu práce, sociálnych vecí a rodiny za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu občanov so zdravotným postihnutím odvod vo výške 0,9 násobku celkovej ceny práce. V peňažnom vyjadrení za rok 2010 predstavuje odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov zo zdravotným postihnutím čiastku 877,- € (na jedného občana so zdravotným postihnutím). V prípade, že úrad práce, sociálnych vecí a rodiny viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím len časť kalendárneho roka, odvod sa primerane znižuje o sumu, ktorá je súčinom 0,3-násobku celkovej ceny práce a  polovice počtu mesiacov, počas ktorých úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie neviedol občanov so zdravotným postihnutím počas kalendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ neplnil povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím a počtu občanov so zdravotným postihnutím chýbajúcich do splnenia povinného podielu.

Zákon o službách zamestnanosti umožňuje zamestnávateľom splniť si povinnosť zamestnávať povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím aj vzájomnou kombináciou týchto možností.

 

Pojmy:

  • Celkovým počtom zamestnancov sa rozumie priemerný evidenčný počet zamestnancov za kalendárny rok.
  • Celková cena práce je (podľa § 49 ods. 4) vypočítaná z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ povinnosť zamestnávať povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte zamestnancov plní. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na euro nadol. § 49 ods. 4 – celková cena práce na účely tohto zákona je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za príslušné obdobie a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom.
  • Priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnená Štatistickým úradom SR za 1. až 3. štvrťrok 2009 = 721,77 €.
    • Celková cena práce vyčíslená z tejto mzdy činí 975,54 €.
    • 0,8 násobok celkovej ceny práce je po zaokrúhlení v zmysle § 64 ods. 2 zákona 780,00 €.
    • 0,9 násobok celkovej ceny práce je po zaokrúhlení v zmysle § 65 ods. 1 zákona 877,00 €.

mp 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X