Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosť zamestnávať zamestnancov so zdravotným postihnutím

Povinnosť zamestnávať zamestnancov so zdravotným postihnutím
SITA
18. novembra 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť
Občania so zdravotným postihnutím majú rovnaké právo uchádzať sa o prácu na trhu práce ako občania bez zdravotného postihnutia. Zákon o službách zamestnanosti č. 5/2004 Z.z. definuje povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím.

Kto sa považuje za občana so zdravotným postihnutím?

Je občan uznaný za invalidného občana podľa § 71 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40% ).  Posudzovanie miery invalidity určuje sociálna poisťovňa na základe nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Zamestnávateľ môže povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím splniť:
 1. zamestnávaním zákonom stanoveného počtu (povinného podielu) osôb so zdravotným postihnutím
 2. náhradným spôbom

1. Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím

 1. Zabezpečovať im vhodné podmienky na výkon práce.
 2. Vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania.
 3. Viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím.
 4. Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov, pokiaľ úrad práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, je povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkového počtu jeho zamestnancov (celkový počet zamestnancov predstavuje priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok). Pomôžte si našou kalkulačkou.
Ak zamestnávateľ zamestnáva občana, ktorého pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac než 70 %, na účely výpočtu povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím započítava, ako keby zamestnával troch takýchto občanov.
Príklad: 
Celkový počet zamestnancov vykázaný zamestnávateľom za kalendárny rok je 75. Zamestnávateľ zamestnáva jedného zamestnanca so ZP nad 70. Zamestnávateľ je povinný zamestnať 3,2 % zo 75, čo predstavuje počet 2,4. Počet osôb sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor. Zamestnávateľ je povinný zamestnať 2 občanov so ZP. Keďže zamestávateľ zamestnáva jedného zamestnanca so zdravotným postihnutím nad 70 %, tento zamestnanec sa mu započítava, akoby zamestnával troch takýchto zamestnancov. Z uvedeného dôvodu zamestnávateľ povinný podiel splnil.
Zamestnávateľ preukazuje plnenie povinného podielu počtu občanov so ZP za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na predpísanom tlačive.

2. Náhradný spôsob

 1. Zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutímZadanie zákazky na dodanie výrobku, tovaru, alebo poskytnutie služby:
  – chránenej dielni, alebo chránenému pracovisku
  – občanovi so zdravotným postihnutím, ktorý vykonáva, alebo prevádzkuje samostatnú zárobkovú činnosť» Vypočítajte si v akej hodote musíte zadať zakázku chránenej dielniNa započítanie 1 občana so zdravotným postihnutím je výška zákazky 0,8 násobok celkovej ceny práce. Celková cena práce za rok 2011 je 1005,888 €. Hodnota zadanej zákazky na dodanie výrobkov, alebo služieb pre rok 2011 je 804 € (0,8 x 1005,888).Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, započítava do ceny zákazky aj DPH. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom DPH, nezapočítava DPH do ceny zákazky. Ak chránená dielňa, alebo občan so zdravotným postihnutím prevádzkujúci alebo vykonávajúci zárobkovú činnosť, nakupujú a predávajú výrobky, ktoré nezhotovujú, zamestnávateľovi sa pri odoberaní takýchto výrobkov započítava 10 % z peňažného plnenia bez započítania DPH.Zamestnávateľ je povinný preukázať plnenie povinného podielu zadávaním zákaziek najneskôr do 31.3 nasledujúceho kalendárneho roka.Príklad:Zamestnávateľ má povinnosť zamestnať 3 občanov so zdravotným postihnutím. Túto povinnosť si chce splniť náhradným spôsobom, a to poskytnutím zákazky na výrobu reklamných predmetov chránenej dielni. Zamestnávateľ nie je plátcom DPH.  Chránená dielňa mu dodala reklamné predmety v hodnote 2100 €. Pri výpočte vychádzame z toho, že na započítanie 1 občana so zdravotným postihnutím je výška zákazky 0,8 násobok  celkovej ceny práce (1005,888 €), čo je 804 €. Hodnota celej zákazky je 2100 € a po vydelení hodnotou zákazky na započítanie jedného občana pre rok 2011 (804 €) nám výjde 2,61. Po zaokrúhlení si zamestnávateľ  môže započítať 3 zamestnancov so zdravotným postihnutím.
 2. Úhradou odvodu za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím
  Ak zamestnávateľ nezamestnáva povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím, je povinný uhradiť odvod za jeho neplnenie vo výške 0,9 násobku celkovej ceny práce na jedného občana so zdravotným postihnutím. Za rok 2011 je tento odvod vo výške 905 € (0,9 x 1005,888 €).
  Odvod sa uhrádza najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na účet úradu práce, sociálnych vecí a rodiny za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia  povinného podielu zamestnávania občanov so ZP. 
  Príklad: 
  Zamestnávateľ má celkový počet zamestnancov 30. Má zamestnávať 3,2 % občanov so ZP, čo predstavuje 0,96. Z uvedeného vyplýva jeho povinnosť zamestnávať 1 osobu so ZP. Zamestnávateľ túto povinnosť nesplnil, preto musí uhradiť odvod vo výške 905 € (0,9 x 1005,888€).Ak úrad práce viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so ZP len časť kalendárneho roka, odvod sa znižuje o sumu, ktorá je súčinom 0,3-násobku celkovej ceny práce a polovice počtu mesiacov, počas ktorých úrad práce, sociálnych vecí a rodiny neviedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so ZP. 
 3. Vzájomnou kombináciou  spôsobu 1 a 2 spolu so zamestnávaním občanov so zdravotným postihnutímPoslednou možnosťou náhradného plnenia povinnosti zamestnávať povinný podiel občanov so zdravotným postihnutím je kombinácia vyššie uvedených možností, t.j. poskytnutím zákazky, uhradením odvodu za neplnenie a zamestnávaním občanov so zdravotným postihnutím.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X