Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Požičiavate si služobné auto na dovolenku? Čo platíte vy a čo firma?

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako si rátať spotrebu, ako si počítať súkromné kilometre, ako si zdaňovať dovolenku služobným autom, čo robiť pri nehode a za čo ste zodpovední – poradíme vám.

Zdaňovanie auta je oproti minulosti pre zamestnanca výhodnejšie

Využívať služobné auto na súkromnej dovolenke je nesporne benefit, ktorý by privítal každý zamestnanec. Ak vám túto možnosť firma dala, automaticky to ešte neznamená, že je to bezplatné a o nič sa nestaráte.

„Firma musí vo firemných smerniciach čo najpresnejšie stanoviť pravidlá využívania vozidla, aby zamestnanec vedel, za čo je zodpovedný,“ upozorňuje Lucia Čišková, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia.

Pravidlá využívania služobného auta na súkromné účely by mali jasne a čo najpresnejšie definovať práva a povinnosti užívateľa firemného vozidla. A to najmä pokiaľ ide o zdaňovanie, počítanie súkromných kilometrov a spotreby, ale aj zodpovednosť za servisovanie vozidla, či v prípade nehody, totálnej škody na vozidle a podobne.  Dodržiavať by ste mali niekoľko zásad, a to bez ohľadu na to, či je vozidlo obstarané do vlastníctva firmy alebo na operatívny lízing.

Ako si zdaňovať užívanie auta na dovolenke

Zdaňovanie auta je oproti minulosti pre zamestnanca výhodnejšie. Dôvodom je započítavanie amortizácie. Ak je auto v užívaní prvý rok, vypočítava sa jedno percento zo vstupnej ceny vozidla.

„Teda pri cene napríklad 20 000 eur s DPH je to 38 eur, keďže 1% z ceny je 200 eur a zamestnanec platí daň z príjmu 19% z tejto sumy,“ spresňuje Čišková. V nasledujúcich rokoch sa postupne 1 % zo vstupnej ceny každoročne znižuje o 12,5 % a to po dobu ďalších siedmich rokov. „

Zdaňuje sa vždy k prvému dňu príslušného kalendárneho roka za každý aj začatý kalendárny mesiac jeho poskytnutia na používanie na služobné a súkromné účely,“ hovorí. Doba ôsmich rokov sa počíta od momentu, kedy sa auto zaradí do užívania, bez ohľadu na to, či ho už používate na súkromné účely.

Zamestnancovi však vzniká daňová povinnosť prvým dňom užívania auta aj na súkromné účely. Ak v danom čase dôjde aj k  technickému vylepšeniu auta, pri výpočte nepeňažného príjmu sa vstupná cena vozidla zvýši o  sumu takéhoto vylepšenia. Iný výpočet však platí v prípade vozidla na operatívny lízing. „Ak ide o prenajaté vozidlo napríklad formou operatívneho lízingu, vychádza sa z obstarávacej ceny u pôvodného vlastníka, teda u lízingovej spoločnosti,“ vysvetľuje Lucia Čišková.

Mesačná daň pri využívaní vozidla na súkromné účely:

(Obstarávacia cena vozidla v cene 20 000 eur s DPH)

1. kalendárny rok užívania:  38 eur (daň sa vypočítava zo 100 % obstarávacej ceny vozidla)

2. kalendárny rok užívania: 33,25 eura (daň sa vypočítava z 87,5 % obstarávacej ceny vozidla)

3. kalendárny rok užívania: 28,50 eura  (daň sa vypočítava zo 75 % obstarávacej ceny vozidla)

4. kalendárny rok užívania: 23, 75 eura (daň sa vypočítava zo 62,5 % obstarávacej ceny vozidla)

5. kalendárny rok užívania: 19,0 eur (daň sa vypočítava z 50 % obstarávacej ceny vozidla)

6. kalendárny rok užívania: 14,25 eura (daň sa vypočítava z 37,5 % obstarávacej ceny vozidla)

7. kalendárny rok užívania: 9,5 eura (daň sa vypočítava z 25 % obstarávacej ceny vozidla)

8. kalendárny rok užívania: 4,75 eura (daň sa vypočítava z 12,5 % obstarávacej ceny vozidla)

Nie sú kilometre ako kilometre

Ak ste sa vo firme nedohodli inak, súkromné kilometre si platí zamestnanec. „Aj z toho dôvodu je potrebné, aby si užívateľ motorového vozidla viedol knihu jázd, kde dôsledne oddelí služobné a súkromné kilometre. Tie sa, ak nie je dohodnuté inak, strhávajú zamestnancovi pozadu z jeho príjmu,“ vysvetľuje Čišková.

Je to aj z toho dôvodu, že väčšina firiem využíva palivové karty a palivo platí na faktúru. Až následne to rozpočítava na zamestnanca podľa najazdených kilometrov.

eBook: Automobil v podnikaní živnostníka – Všetko o používaní automobilu pri podnikaní

Čo spotrebujete, platíte

Spotrebu paliva vypočítava firma na základe knihy jázd, takže súkromné a služobné kilometre naozaj dôsledne rozdeľujte. Je výhodou, ak môže zamestnanec aj počas využitia auta na súkromné účely využívať palivové karty, ktoré má firma u partnerských sietí čerpacích staníc. Na palivo tak nemusí mať vyčlenenú hotovosť a firma mu ich stiahne z platu mesačne pozadu.

Samozrejme, nevýhodou môže byť, ak má firma palivové karty len u jedného partnera a jeho sieť čerpacích staníc nie je po ceste k vašej dovolenkovej destinácii. „Je lepšie si to zistiť vo firme vopred. Samozrejme, ideálne je mať aspoň dve tri rôzne karty silnejších partnerských spoločností, ktoré majú väčšiu sieť čerpacích staníc. Tak je aj konečná úspora na palive väčšia,“ podotýka Čišková.

 

Kedy volať políciu pri nehode

Dopravná nehoda vie poriadne pokaziť dovolenku. Ak sa k tomu stane škoda aj na firemnom aute, vybavovačkám sa nevyhnete. „Vodič by mal konať tak, ako keby sa nehoda stala v bežný pracovný deň,“ hovorí Čišková. Dôležité je zvoliť správny postup a najmä sa rozhodnúť, či je potrebné volať políciu.

„Pri predpokladanej výške škody nad 4000 eur je potrebné vždy privolať políciu, rovnako ako v prípadoch zranenia, úmrtia, v prípade, že je poškodený majetok tretej osoby,“ hovorí. Ak si nie ste istý výškou škody, je lepšie políciu privolať. Urobte tak aj vtedy, ak vám niekto spôsobil škodu. „Je to dôležité kvôli poisťovni. V prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti môže odmietnuť poistné plnenie,“ spresňuje.

V prípade, že vodič potrebuje cestnú asistenciu resp. odtiahnutie jeho vozidla alebo náhradné vozidlo, môže privolať asistenčné služby, ak ich firma využíva. 

Pri krádeži firemného auta zvoľte správny postup

Políciu treba volať okamžite, ak vám auto ukradli. Ak je vozidlo v majetku firmy, čo najskôr je potrebné kontaktovať aj poisťovňu, aby začala riešiť poistnú udalosť. Okrem nahlásenia poistnej udalosti musíte vyplniť aj dotazník o krádeži, odovzdať poisťovni kľúče a všetky ovládače zabezpečovacích zariadení.

Určite treba aj čo najrýchlejšie odhlásiť vozidlo z evidencie. Samozrejme, poisťovňa môže žiadať aj ďalšie kroky, preto bude potrebná aj ďalšia vaša súčinnosť. „Ak je auto v majetku lízingovej spoločnosti, treba ju tiež čo najskôr kontaktovať, no postup je pre používateľa auta o niečo jednoduchší. Lízingová spoločnosť administratívu rieši za klienta a v prípade potreby mu poskytuje aj náhradné vozidlo či ubytovanie,“ dodáva Lucia Čišková.

                                                                 

Autor: Business Lease Slovakia. Spoločnosť poskytuje lízing na všetky značky a modely vozidiel za nízke celkové prevádzkové náklady. Celé zmluvné portfólio skupiny Business Lease obsahuje viac ako 43 000 vozidiel.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Auto v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X