Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pracujete s narcistom? Toto by ste mali urobiť

Mladá žena, narcizmus, sebavedomie
ilustračné: thinkstockphotos.com
3. apríla 2017 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Podľa odborníkov má až 5 % ľudí narcistické sklony. To znamená, že existuje reálna šanca, že by ste mohli s jedným alebo dokonca s viacerými z nich pracovať. Často je to jeden zo znakov sociopatov. Avšak nie všetci narcisti sú sociopati a nie všetci sociopati sú narcisti.

Psychologička a terapeutka Dr. Perpetua Neo prehovorila o tom, ako môžete zistiť, či máte do činenia s narcistom v práci a čo s tým robiť.

Verte svojim inštinktom

Narcisti sú veľmi očarujúci. Existujú dva typy narcistov – zjavní a skrytí. Tí zjavní sú veľmi charizmatickí a sršia komplimentmi a vtipom. Tí skrytí sa síce zjavne neprejavujú, ale rovnako dokážu očariť.

Máte na pracovisku pocit, že vás má niekto obtočeného okolo malíčku? Nemali by ste ignorovať svoju intuíciu. Ak ste stretli narcistu prvýkrát v živote a vôbec ste z neho nemali dobrý pocit, nemali by ste to ignorovať.

Majte pevné hranice

Ak máte pocit, že vás niekto v práci využíva – že vám kradne myšlienky, vyťahuje sa a nakoniec z vás urobí blázna – pravdepodobne ide o narcistu. Často ide o prípady, kedy je ťažké povedať nie, ak však robíte prácu za iných, mali by ste jasne naznačiť, že to nie je súčasťou vašej práce. Keď budete hovoriť nie, nechajú vás na pokoji a sústredia sa na niekoho iného.

Prinúťte ich brať zodpovednosť za činy

Pokúste sa ich donútiť, aby prevzali zodpovednosť za to, čo urobili, alebo sa ospravedlnili za to, že hrajú s ostatnými hry. Keď to budete robiť zakaždým, dosiahnete postupne ich premenu.

Akceptujte, že sa nikdy nezmenia

Keď si uvedomíte, že sa narcista nikdy nezmení, prestanete to skúšať a pomáhať mu. Výskumy dokonca preukázali, že mozgy narcistov sú štrukturované odlišne. Akonáhle si uvedomíte, že sa nedá nič zmeniť, naučíte sa od nich dištancovať.

Učte sa zo skúsenosti

Ak ste stretli jedného, pravdepodobne časom stretnete aj ďalšieho. Vec, ktorú sa naučíte po stretnutí s nimi, je, že sa riadia rovnakými vzormi. Akoby boli naprogramovaní rovnakým spôsobom. Keď si uvedomíte ich správanie, budete ich môcť rozpoznať skôr. To tiež znamená, že si budete vedieť lepšie určiť hranice a viac odolať ich manipulácii.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

práca a kariéra

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X