Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prečo je dobré navýšiť základné imanie?

Prečo je dobré navýšiť základné imanie?
Fotobanka Pixmac
18. apríla 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Skoro v každom časopise, novinách, na internete, skoro v každom médiu sa píše, že podnikateľ ručí za záväzky iba majetkom spoločnosti, ak nie je v spoločnosti žiaden majetok, tak základným imaním spoločnosti. Žiaľ predmetné sa nezakladá na pravde.
 
Inštitút takéhoto ručenia je upravený v Obchodnom zákonníku, kde sa uvádza ručenie podnikateľa za záväzky spoločnosti len do výšky nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri.
 

Znamená vysoké základné imanie bonitného obchodného partnera? 

Zo spomínaného ustanovenia Obchodného zákonníka vyplýva, že ak má podnikateľ „eseročku“, má v nej 100 % podiel vo výške 5000,- € a teda vklad 5000,- €, rozsah splatenia vkladu 5000,- €, z čoho potom vyplýva základné imanie a rozsah jeho splatenia vo výške 5000,- €, tak takýto podnikateľ jednoducho za záväzky spoločnosti neručí.
 
Ak by mal však v obchodnom registri zapísaný vklad 5000,- €, avšak rozsah splatenia iba 2500,- €, tak potom by ručil za záväzky spoločnosti do výšky nesplateného vkladu, čiže logicky do výšky 2500,- €. Z pohľadu ručenia je teda dôležitý stav zapísaný v obchodnom registri.
 

 
POZOR !!! Základné imanie možno spotrebovať na prevádzku spoločnosti. Hoci teda bude v obchodnom registri zapísaná hodnota 5000,- €, tak hodnota majetku môže byť oveľa nižšia, čo je spôsobené výdavkami (hradenými napríklad zo základného imania) spoločnosti na jej „život a existenciu“. Takže na margo vyššie uvedeného, výška základného imania nemusí ešte znamenať, že môj obchodný partner je majetný, kapitálovo silný subjekt a nemusím sa obávať o svoje pohľadávky.
 

Navýši sa základným imaním aj majetok spoločnosti? 

  1. Základné imanie možno navýšiť z majetku spoločnosti, napríklad sa spoločníci spoločnosti rozhodli, že dosiahnutý zisk po zdanení si nevyplatia ( možno aj z dôvodu zaťaženia dividendy zdravotným odvodom ), ale použijú ho na navýšenie základného imania. V takomto prípade sa nemení hodnota vlastného imania, ani hodnota majetku spoločnosti, nakoľko sa len hodnota nerozdeleného zisku „pretransformuje“ na hodnotu navýšenej časti základného imania, pričom výška vlastného imania ostáva zachovaná. Ide len teda o účtovnú operáciu v dôsledku ktorej sa reálne nenavýši majetok spoločnosti.
  2. Základné imanie možno navýšiť z externých zdrojov, napríklad sa spoločníci dohodli, že každý z nich prijme záväzok na navýšenie svojho vkladu. Tým pádom im vzniká povinnosť uhradiť navýšenie vkladu. V tomto prípade dochádza teda aj k reálnemu zvýšeniu majetku spoločnosti.
 
Keďže je základné imanie „súčasťou“ vlastného imania, tak navýšením základného imania sa logicky navýši i hodnota vlastného imania. Samozrejme v tomto prípade sa jedná o navýšenie z externých zdrojov. 
 
Kladné vlastné imanie je dôležitým faktorom, ktoré mnohé banky požadujú pri žiadosti o úver. Taktiež je spravidla nevyhnutná jeho kladná hodnota v prípade žiadostí o čerpanie eurofondov. Podnikateľ teda vie „cestou“ navýšenia základného imania dosiahnuť navýšenie vlastného imania, a teda vie vyriešiť takýmto spôsobom aj jeho požadovanú výšku. 
 

Ako navýšiť základné imanie

  • Navýšenie základného imania môže byť realizované aj cez pokladňu, pričom súd k zápisu do obchodného registra požaduje prehlásenie o rozsahu splatenia navýšenej časti základného imania.POZOR !!!!! Nedávno nadobudol účinnosť zákon o obmedzení platieb v hotovosti, z ktorého nepriamo vyplýva (osobný názor autora), že navýšiť základné imanie cez pokladňu spoločnosti je možné len do výšky sumy 5000,- €. Viac o ustanoveniach predmetného zákona sa dočítate tu
  • Navýšenie základného imania bezhotovostným prevodom
  • Navýšiť základné imanie sa dá aj prostredníctvom nepeňažného vkladu, nutný je však znalecký posudok
 
RADA NA ZÁVER: Navýšenie vlastného imania možno dosiahnuť aj inak ako navýšením základného imania. Možným riešením v takomto prípade môže byť kapitalizácia možných záväzkov spoločnosti najmä vo vzťahu k spoločníkom spoločnosti. 
 
Autor: JUDr. Ján Marônek, vedúci právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., ktorá rieši zakladanie a predaj firiem, vedenie účtovníctva, vymáhanie pohľadávok a virtuálne sídla 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X