Pozor treba dať pri postupovaní práv novému nájomcovi aj pri oceňovaní podniku. Predávať majetok je proces, ktorý je náročný aj na účtovanie tohto predaja a to nielen v jednoduchom účtovníctve. Tiež treba rozlišovať medzi tým, či ide o účtovanie drobného majetku alebo napríklad neodpísaného majetku. Samozrejme, dôležitá je aj písomná zmluva o odstúpení prevádzky, ktorej vzor je k dispozícii aj online.
Pre predajom či kúpou treba vysporiadať záväzky firmy
Odstúpenie prevádzky
Základom je, či máte prevádzku v nájme, alebo vo vlastných priestoroch. Ak je to nájom, hovoríme o akomsi odstúpení. Podľa právnika Pavla Kollára legislatíva takýto výraz nepozná. Používajú ho podnikatelia, keď sa chcú „zbaviť“ prevádzky, ktorú majú v prenajatých priestoroch.
„V takýchto prípadoch musí byť zo strany vlastníka nehnuteľnosti daný súhlas buď na skončenie nájmu a uzatvorenie novej zmluvy o nájme nebytových priestorov, alebo musí byť uzatvorená zmluva o postúpení práv a povinností z pôvodného nájomcu na nového nájomcu,“ vysvetľuje Kollár. Vo veľkých obchodných centrách je to však nemožné. Nedovoľujú to samotné nájomné zmluvy.
Podľa právnika pri odstúpení prevádzky podnikatelia zvyčajne nedávajú oceniť prevádzku znalcom. V praxi to robia účtovníci. Tí však nemajú potrebnú kvalifikáciu. „Často dochádza zo strany účtovníkov pravdepodobne aj k nedovolenému podnikaniu, pretože vyhotovovaním zmlúv vlastne poskytujú právne služby bez oprávnenia,“ dodáva Kollár.
V začiatkoch rokovania je určite na mieste analýza podniku, jeho plusov ale i nedostatkov. S tou vám môžu pomôcť aj špecializovaní konzultanti.
„Pri predaji podniku odporúčame majiteľom zvážiť hlavne spôsob stanovenia
predajnej ceny, spôsob vyplatenia, rozsah informácií o podniku, ktoré sa rozhodnete zverejniť a komu predaj podniku zveríte,“ upozorňujú odborníci z Konzervatívneho inštitútu obchodu a marketingu (KIOM). Dôležitým bodom obchodu je aj spôsob vyplatenia.
Je potrebné zvážiť, či vyplatiť celú predajnú cenu naraz alebo po častiach. Odklad jednotlivých splátok totiž mnohokrát eliminuje riziko témy znižovania predajnej ceny. „Je možnosť definovať kúpnu cenu aj ako funkciu budúcich výnosov,“ radí inštitút.
Pozor na veriteľov
Predaj podniku upravuje
obchodný zákonník v Dieli III, paragraf 476- 488 Zmluva o predaji podniku.
„Zmluvou o predaji podniku sa predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam,“ to sú základné náležitosti zákona.
Pri
predaji podniku však môže dôjsť aj ku komplikáciám, o ktorých kupujúci podnikateľ nemusí vedieť. Predávajúci totiž môže mať svojich veriteľov, ktorým predaj môže skomplikovať aj vymožiteľnosť ich pohľadávok. Aj takéto prípady upravuje zákon, má však svoje lehoty.
„Ak sa predajom podniku nepochybne zhorší vymožiteľnosť pohľadávky veriteľa, môže sa veriteľ domáhať podaním odporu na súde do 60 dní odo dňa, keď sa dozvedel o predaji podniku, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol predaj zapísaný do
obchodného registra ( § 488 ods. 1), aby súd určil, že voči nemu je prevod záväzku predávajúceho na kupujúceho neúčinný,“ hovorí paragraf 478.
V prípade však, že veriteľovi sa podarí uplatniť svoj nárok, vzniká tu nie veľmi príjemná situácia. Podnikateľ, ktorý vám predal svoj podnik, musí splniť svoje
záväzky. To však znamená, že je podľa zákona oprávnený žiadať od vás poskytnuté plnenie aj s príslušenstvom.
Rady pre úspešný obchod
- na začiatok si zvážte možnosti svojho obchodu, výhody, nevýhody, plusy i mínusy spoločnosti
- stanovte kúpnu cenu na základe majetku, know-how spoločnosti
- ak máte spory s veriteľmi či máte záväzky, je treba ich čo najskôr vyriešiť
- ak ide o veľký podnik, je vhodné obrátiť sa na konzultantov a rôzne špecializované agentúry, ktoré vám poradia aj s vypracovaním analýzy, kúpnej ceny, ale i s hľadaním potenciálneho kupca