Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predaj a odstúpenie prevádzky

Manazment/manazment podnikatela/21/predaj odstupenie prevadzky
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. apríla 2014 Zdroj Podnikam.SK, LS Tlačiť

Pozor treba dať pri postupovaní práv novému nájomcovi aj pri oceňovaní podniku. Predávať majetok je proces, ktorý je náročný aj na účtovanie tohto predaja a to nielen v jednoduchom účtovníctve. Tiež treba rozlišovať medzi tým, či ide o účtovanie drobného majetku alebo napríklad neodpísaného majetku. Samozrejme, dôležitá je aj písomná zmluva o odstúpení prevádzky, ktorej vzor je k dispozícii aj online.

Pre predajom či kúpou treba vysporiadať záväzky firmy

Odstúpenie prevádzky

Základom je, či máte prevádzku v nájme, alebo vo vlastných priestoroch. Ak je to nájom, hovoríme o akomsi odstúpení. Podľa právnika Pavla Kollára legislatíva takýto výraz nepozná. Používajú ho podnikatelia, keď sa chcú „zbaviť“ prevádzky, ktorú majú v prenajatých priestoroch.
„V takýchto prípadoch musí byť zo strany vlastníka nehnuteľnosti daný súhlas buď na skončenie nájmu a uzatvorenie novej zmluvy o nájme nebytových priestorov, alebo musí byť uzatvorená zmluva o postúpení práv a povinností z pôvodného nájomcu na nového nájomcu,“ vysvetľuje Kollár. Vo veľkých obchodných centrách je to však nemožné. Nedovoľujú to samotné nájomné zmluvy.
Podľa právnika pri odstúpení prevádzky podnikatelia zvyčajne nedávajú oceniť prevádzku znalcom. V praxi to robia účtovníci. Tí však nemajú potrebnú kvalifikáciu. „Často dochádza zo strany účtovníkov pravdepodobne aj k nedovolenému podnikaniu, pretože vyhotovovaním zmlúv vlastne poskytujú právne služby bez oprávnenia,“ dodáva Kollár.

Predaj prevádzky

V začiatkoch rokovania je určite na mieste analýza podniku, jeho plusov ale i nedostatkov. S tou vám môžu pomôcť aj špecializovaní konzultanti.
„Pri predaji podniku odporúčame majiteľom zvážiť hlavne spôsob stanovenia predajnej ceny, spôsob vyplatenia, rozsah informácií o podniku, ktoré sa rozhodnete zverejniť a komu predaj podniku zveríte,“ upozorňujú odborníci z Konzervatívneho inštitútu obchodu a marketingu (KIOM). Dôležitým bodom obchodu je aj spôsob vyplatenia.
Je potrebné zvážiť, či vyplatiť celú predajnú cenu naraz alebo po častiach. Odklad jednotlivých splátok totiž mnohokrát eliminuje riziko témy znižovania predajnej ceny. „Je možnosť definovať kúpnu cenu aj ako funkciu budúcich výnosov,“ radí inštitút.

Pozor na veriteľov

Predaj podniku upravuje obchodný zákonník v Dieli III, paragraf 476- 488 Zmluva o predaji podniku.
„Zmluvou o predaji podniku sa predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam,“ to sú základné náležitosti zákona.
Pri predaji podniku však môže dôjsť aj ku komplikáciám, o ktorých kupujúci podnikateľ nemusí vedieť. Predávajúci totiž môže mať svojich veriteľov, ktorým predaj môže skomplikovať aj vymožiteľnosť ich pohľadávok. Aj takéto prípady upravuje zákon, má však svoje lehoty.
„Ak sa predajom podniku nepochybne zhorší vymožiteľnosť pohľadávky veriteľa, môže sa veriteľ domáhať podaním odporu na súde do 60 dní odo dňa, keď sa dozvedel o predaji podniku, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol predaj zapísaný do obchodného registra ( § 488 ods. 1), aby súd určil, že voči nemu je prevod záväzku predávajúceho na kupujúceho neúčinný,“ hovorí paragraf 478.
V prípade však, že veriteľovi sa podarí uplatniť svoj nárok, vzniká tu nie veľmi príjemná situácia. Podnikateľ, ktorý vám predal svoj podnik, musí splniť svoje záväzky. To však znamená, že je podľa zákona oprávnený žiadať od vás poskytnuté plnenie aj s príslušenstvom.

Rady pre úspešný obchod

  • na začiatok si zvážte možnosti svojho obchodu, výhody, nevýhody, plusy i mínusy spoločnosti
  • stanovte kúpnu cenu na základe majetku, know-how spoločnosti
  • ak máte spory s veriteľmi či máte záväzky, je treba ich čo najskôr vyriešiť
  • ak ide o veľký podnik, je vhodné obrátiť sa na konzultantov a rôzne špecializované agentúry, ktoré vám poradia aj s vypracovaním analýzy, kúpnej ceny, ale i s hľadaním potenciálneho kupca

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X