Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predkladanie účtovných závierok by mohlo byť jednoduchšie (analýza)

Predkladanie účtovných závierok by mohlo byť jednoduchšie
Ilustračné foto: Stock - photo
9. júla 2013 Tlačiť
Ministerstvo pripravuje zmeny zákona o účtovníctve. V súčasnosti je v legislatívnom procese predložený návrh novely zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve, kde okrem iného dochádza k zmenám a spresneniam vo veci Registra účtovných závierok.
 
Od 1. januára 2014, už by podnikatelia nemali byť nútení predkladať účtovné závierky rôznym inštitúciám a v rôznych lehotách.
 

Účtovníctvo bude úplné až po uložení dokumentov do nového registra

Novela zákona v súčasnosti ustanovuje, že sa účtovné závierky budú predkladať len miestne príslušným daňovým úradom, ktoré ich následne uložia do Registra účtovných závierok. Účtovníctvo účtovnej jednotky sa teda bude považovať za úplné len v tom prípade, ak bude splnená podmienka uloženia dokumentov do Registra účtovných závierok.
 

Čo je Register účtovných závierok

Register účtovných závierok prišiel ako dôležitý krok pri elektronizácií služieb verejnej správy. Ministerstvo Financií avizuje aj výrazné odľahčenie a zlacnenie komunikácie firiem s úradmi, ako aj prístupov ostatných inštitúcií k týmto informáciám.
 
Týmto krokom odpadne povinnosť platenia viacerých poplatkov a poštových známok, nehovoriac o ušetrenom čase strávenom v dlhých radoch. Štátny rozpočet očakáva úsporu až do výšky 0,5 mil. eur, pričom náklady na vytvorenie registra by sa mali vyškriabať na takmer 1,7 mil. eur. Tak budeme veriť, že pri týchto číslach aj ostaneme.
 

Verejný a neverejný register

Ministerstvo financií sa rozhodlo nový register vnútorne rozčleniť na verejnú a neverejnú časť. Obidve časti registra umožňujú prístup k údajom o účtovnej jednotke, avšak poskytovanie údajov o samotnej účtovnej závierke je rozdielne. Vo verejnej časti budú zobrazované len také účtovné závierky, ktoré je možné považovať za verejné a ostatné dokumenty budú zobrazované v neverejnej časti (napr. účtovné závierky FO).
 

Kto register založil a spravuje

Register účtovných závierok sprístupnilo Ministerstvo financií (MF) SR na adrese www.registeruz.sk a spravovať ho bude DataCentrum, ktorého zriaďovateľom je takisto MF SR. Momentálne je databáza registra naplnená údajmi z rokov 2009 až 2011 a testuje sa, či vydrží takýto nápor dokumentov, pričom sa postupne dopĺňa o závierky z roku 2012. V prípade, ak nový register obstojí, tak od 1.1.2014 by už mal fungovať naplno. 
 

Čo všetko bude potrebné predkladať

Povinnosť predkladania účtovných závierok budú mať všetky účtovné jednotky a predkladať by sa mali tieto dokumenty:
 • riadne individuálne účtovné závierky,
 • mimoriadne individuálne účtovné závierky,
 • priebežné individuálne účtovné závierky,
 • riadne konsolidované účtovné závierky,
 • mimoriadne konsolidované účtovné závierky,
 • priebežné konsolidované účtovné závierky,
 • súhrnné účtovné závierky verejnej správy,
 • výkazy vybraných údajov z účtovných závierok podľa § 17a (IFRS) a 22 (konsolidovaná účtovná závierka),
 • správy audítora,
 • individuálne výročné správy obcí,
 • konsolidované výročné správy obcí,
 • individuálne výročné správy vyšších územných celkov a
 • konsolidované správy vyšších územných celkov.

Kto bude mať povinnosť predkladať povinné dokumenty a v akej forme

Povinnosť doručovať dokumenty elektronicky, by mali mať nasledujúce subjekty:

 • daňový subjekt, ktorý je platiteľom DPH,
 • daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
 • advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
 • zástupca neuvedený v predchádzajúcich bodoch za daňový subjekt, ktorý je platiteľom DPH, ktorého zastupuje pri správe daní.
 
Čo sa týka ostatných subjektov (podnikatelia, ktorí nie sú platiteľmi DPH), tí majú možnosť si vybrať medzi ukladaním dokumentov v listinnej alebo elektronickej forme.
 

Komu bude potrebné dokumenty predkladať 

Z novely vyplýva, že ak nemáte povinnosť predkladať účtovné závierky v elektronickej forme a rozhodli ste sa pre listinnú formu, je potrebné účtovnú závierku doručiť miestne príslušnému daňovému úradu. Daňový úrad je povinný previesť dokument do elektronickej podoby a ďalej ho postúpiť  správcovi nového registra účtovných závierok.
 
Elektronicky podané dokumenty sa dostanú do elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva SR, a tá má povinnosť ich ďalej postúpiť správcovi registra. Správca registra má povinnosť do 5 pracovných dní takto získané dokumenty uverejniť a sprístupniť a zároveň ich zaslať prostredníctvom Ministerstva spravodlivosti do zbierky listín obchodného registra. Podaním dokumentov jednou alebo druhou formou sa končí vaša povinnosť a všetko ostatné už má v rukách štátna správa.
 

Lehoty

Lehota, dokedy je potrebné dané účtovné závierky predkladať, ostáva nezmenená. Riadnu aj mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku predkladáme v RÚZ najneskôr do 6 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavila. V prípade ak nemáme schválenú účtovnú závierku v 6 mesačnej lehote, uvedieme, že ukladáme neschválenú účtovnú závierku a dátum schválenia oznámime správcovi registra dodatočne, najneskôr do 5 pracovných dní od jej schválenia.
 

Sankcie

V prípade, ak nestihnete termín podania účtovnej závierky, hrozí vám podľa novej legislatívy pokuta až do výšky 2% z celkovej sumy majetku vykázanej v súvahe zostavenej za kontrolované účtovné obdobie v ocenení po zohľadnení oprávok a opravných položiek – maximálne však do výšky 1 000 000 eur. Táto pokuta môže byť vypočítaná aj ako 2% z celkovej ceny majetku vykázanej vo výkaze o majetku a záväzkoch zostavenom za kontrolované obdobie – maximálne do výšky 1 000 000 eur.
 
 
Zámerom novely zákona je zjednodušiť procesy predkladania dokumentov pre podnikateľov, zjednodušiť procesy využívania informácií účtovných závierok vo verejnej správe, ale aj sprehľadniť podnikateľské prostredie. Plánom Ministerstva financií je, že sa Register účtovných závierok stane zdrojom údajov aj pre úrady a inštitúcie, ktoré poskytujú informácie ekonomického charakteru pre centrálne orgány EÚ. Tak teda držme nášmu ministerstvu palce, aby jeho zámer ostal nepoškvrnený a nám takýmito postupnými krokmi začalo svitať na lepšie a lacnejšie časy.
 
Autor: Ing. Lucia Ducková, konzultant programu OMEGA – podvojné účtovníctvo, ktorý vyvíja spoločnosť KROS
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X