Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prenájom nehnuteľnosti je možný na živnosť, ale aj bez nej. Takéto sú podmienky

Businessman Looking Through Magnifying Glass
Thinkstock
7. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Prenájom nehnuteľností môže byť dôležitou položkou v príjmoch fyzickej osoby. Samozrejme je potrebné tieto príjmy daňovo vysporiadať. V tejto chvíli je dôležité, či je prenájom predmetom podnikania, alebo nie.

V článku sa pozrieme na povinnosti a podmienky, ktoré súvisia s prenájmom nehnuteľnosti na živnosť, či bez nej.

 
Odporúčame ebook:

Je prenájom živnosťou?

Aké pravidlá platia pri živnosti, alebo bez nej, si prečítajte tu:

Prenájom môže mať povahu živnosti aj nemusí.  Bez založenia živnosti je možné podnikať v prípade, že okrem prenájmu neposkytuje prenajímateľ ďalšie služby, napríklad spojené s údržbou nehnuteľnosti.

„Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom,“ uvádza zákon o živnostenskom podnikaní (455/1991).

Určité obmedzenie platí aj pri prenájme garáží. Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou podľa zákona okrem iného aj vtedy, ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.

TIP Podnikam.sk: Ak tieto okolnosti nenastali, podnikať je možné aj bez otvorenia živnosti.

Bez živnosti však neznamená úplne živelne. Prenajímateľ nehnuteľnosti musí byť registrovaný na daňovom úrade a mať vlastné daňové identifikačné číslo (DIČ). Drobnou výnimkou z tohto pravidla je prenájom pozemku.

V prípade, že pozemok prenajíma fyzická osoba, vlastné DIČ nepotrebuje. Prenajímať nehnuteľnosť teda môže aj fyzická osoba, ktorá nepodniká. V takom prípade získava majiteľ nehnuteľnosti z pohľadu Finančnej správy príjmy z prenájmu.

Odlišný daňový režim

Z pohľadu zdaňovania je veľmi dôležité, akým príjmom sú prostriedky z prenájmu nehnuteľností. Príjmy z prenájmu sa totiž zdaňujú inak, ako príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti.

Aké úskalia sa skrývajú pri zdaňovaní, vám vysvetlíme v časti pre členov klubu:

Príjem z prenájmu môže byť zaujímavý z toho pohľadu, že v tomto prípade nevzniká povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody.

Zdaňovanie však v tomto prípade neumožňuje uplatniť si iné, ako preukázateľne vynaložené náklady. Prenajímateľ tak musí viesť daňovú evidenciu. Ten, kto nemá živnosť, si nemôže vyčísliť daňovú stratu a ani uplatniť stratu z minulých rokov.

Taktiež sa prenajímateľa bez živnosti netýkajú nezdaniteľné časti základu dane. Môže však počítať s oslobodením od dane do sumy 500 eur.

V prípade, že príjmy z prenájmu sú súčasťou živnosti, prenajímateľ musí platiť zdravotné a aj sociálne odvody. Zároveň však pre tieto príjmy platí všetko, čo platí pre živnostníkov. Môžu si v oblasti daní uplatňovať paušálne výdavky, ktoré stúpnu na 60 % príjmov, maximálne však na 20 tisíc eur. Tiež si živnostník môže vyčísliť daňovú stratu a uplatňovať stratu z minulých období. Živnostník môže počítať aj s nezdaniteľnými časťami základu dane.

V prípade živnosti, aj bez nej, môže byť prenajímateľ platcom dane z pridanej hodnoty, prípadne mu môže vzniknúť povinnosť stať sa platcom DPH.

Vzhľadom na to, je potrebné brať do úvahy konkrétnu situáciu konkrétneho prenajímateľa, oba varianty prepočítať a následne sa rozhodnúť. Prihliadať možno napríklad aj na to, že so založením živnosti sú spojené určité náklady, rovnako aj, že po skončení prenájmu treba zvažovať, ako sa k aktívnej živnosti postaviť.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

POPPrémiový obsahPrenájom nehnuteľnostiživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Živnosť (SZČO)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X