Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prevod obchodného podielu v s.r.o.

Prevod obchodného podielu
Fotobanka Pixmac
12. augusta 2010 Zdroj M2bussines, s.r.o., www.m2business.sk Tlačiť

Spoločnosť ako celok nemožno predať, resp. previesť na inú osobu (ako napr. nehnuteľnosť), mení sa len jej vnútorná štruktúra a personálne obsadenie spoločníkov. Práve spoločníci (resp. majitelia/vlastníci) vlastnia túto spoločnosť prostredníctvom svojich obchodných podielov. Výška obchodného podielu môže byť rôzna, napr. 30%, 52%, atď.

 

K zmene vlastníctva k spoločnosti teda dochádza na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Môže ísť o prevod 100% obchodného podielu, čiže dochádza k výmene jedného majiteľa za druhého.

 

Prevod obchodného podielu sa uskutočňuje na základe zmluvy o prevode obchodného podielu, ktorou prevodca prevádza svoj obchodný podiel na nadobúdateľa. Táto zmluva musí byť uzatvorená písomne, pričom sa vyžaduje osvedčenie pravosti podpisov prevodcu, ako aj nadobúdateľa. Zmluva môže byť odplatná alebo bezodplatná. V prípade ak dochádza k prevodu obchodného podielu za jeho nominálnu hodnotu, tak vyplatená cena/hodnota obchodného podielu nepodlieha dani z príjmu.

 

Je nevyhnutné, aby nadobúdateľ obchodného podielu v zmluve vyhlásil, že pristupuje k spoločenskej zmluve/zakladateľskej listine spoločnosti a súhlasí s jej znením, inak by bola zmluva neplatná.

 

Aby nastali účinky prevodu obchodného podielu, a teda aby bola účinná zmena majiteľov spoločnosti, je nevyhnutné okrem zmluvy, aj schválenie tohto prevodu na valnom zhromaždení spoločnosti.

 

Následný zápis zmeny spoločníkov/majiteľov v obchodnom registri má iba potvrdzujúcu funkciu, čiže potvrdzuje stav, ktorý už vznikol (presný opak možno vidieť v iných verejných registroch, napr. vlastnícke právo k nehnuteľnosti sa nadobúda až zápisom do katastra nehnuteľností a nie podpisom zmluvy, čiže ide o odlišný okamih vzniku účinkov zmeny vlastníka ako v obchodnom registri).

 

Valné zhromaždenie (jeho pôsobnosť vykonáva aj jedna osoba za predpokladu, že disponuje 100% obchodným podielom) taktiež môže zároveň rozhodnúť o novom konateľovi a o skončení funkcie pôvodného konateľa. Na základe uvedeného možno obmeniť personálnu štruktúru, majiteľov aj štatutárov spoločnosti.  

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X