Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pri odchode za prácou do zahraničia treba myslieť aj na Sociálnu poisťovňu

Pri odchode za prácou do zahraničia treba myslieť aj na Sociálnu poisťovňu
Fotobanka Pixmac
17. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Sociálna poisťovňa upozorňuje študentov a nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú odísť za prácou do zahraničia, aby nezabudli na svoje povinnosti.
 
Samotný odchod poisťovni oznamovať nie je potrebné, avšak ak majú uzatvorené dobrovoľné poistenie, musia v ňom pokračovať, alebo sa z neho odhlásiť. Takto predídu tomu, aby sa ocitli na zozname dlžníkov.
 

Odhlásiť sa netreba v prípade vyslania za prácou

V prípade, že sa za prácou do zahraničia v rámci krajín EÚ rozhodnú odcestovať zamestnanci, zamestnávatelia a živnostníci registrovaní v Sociálnej poisťovni, musia sa pred svojím odchodom odhlásiť. V príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podajú Registračný list FO – odhlášku. Ako spresnil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, za zamestnanca túto povinnosť plní zamestnávateľ.
 
„Podľa európskej legislatívy sa na občana vzťahujú zákony týkajúce sa sociálneho zabezpečenia platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť. Znamená to, že napríklad v prípade výkonu zárobkovej činnosti v Rakúsku podlieha občan SR v oblasti sociálneho zabezpečenia rakúskym právnym predpisom,“ skonštatoval Višváder. Prízvukuje však, že pri podpise zmluvy je dôležité overiť si, či je prihlásený na poistenie v danej krajine. V opačnom prípade nebude mať totižto nárok na dávky. 
 

 
Odhlasovacia povinnosť nevzniká v prípade, že bol dotyčný za prácou do zahraničia vyslaný. „Pri tomto spôsobe práce mimo SR zostáva občan v oblasti sociálneho zabezpečenia poistený na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu,“ uviedol Višváder s tým, že tento inštitút môžu využiť živnostníci a zamestnávatelia vysielajúci zamestnancov alebo dohodárov, ak ich práca v zahraničí nepresiahne 24 mesiacov.
 
Zamestnávatelia a živnostníci v takomto prípade musia podať na pobočke v Sociálnej poisťovni príslušnú žiadosť. „Za zamestnancov, respektíve dohodárov podáva túto žiadosť zamestnávateľ,“ dodal Višváder. Vzor žiadosti je dostupný na internetovej stránke http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s a v každej pobočke.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X