Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mesačná mzda v roku 2013 bola 824 eur

Priemerná mesačná mzda v roku 2013 bola 824 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V takmer všetkých krajoch bola priemerná mzda v poslednom štvrťroku vlaňajška vyššia ako v rovnakom období predchádzajúceho roku.

Vo veľkých podnikoch priemerná nominálna mesačná mzda klesla

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve v uplynulom roku rástla, dosiahla 824 eur. V porovnaní s rokom 2012 sa zvýšila o 2,4 percenta, reálna mzda stúpla medziročne o jedno percento. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
 
V poslednom štvrťroku 2013 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda hodnotu 887 eur, jej dynamika rastu oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka spomalila o 1,8 percentuálneho bodu na 1,4 %. Sezóne očistená nominálna mzda v porovnaní s tretím štvrťrokom 2013 vzrástla o 0,2 %. Reálna mzda sa medziročne zvýšila o 0,9 %. 
 

 

Najnižšiu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách

Ako ďalej vyplýva z údajov ŠÚ SR, najvyššiu úroveň priemernej mesačnej mzdy dosiahli pracovníci v odvetviach informačné a komunikačné činnosti, a to 1 769 eur, nasledovali finančné a poisťovacie činnosti s 1 539 eurami a dodávka elektriny, plynu a pary, kde bol priemer vo výške 1 525 eur. V prípade deviatich odvetví bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, len 554 eur, v ostatných činnostiach 627 eur a obdobne na tom boli i pracovníci v stavebníctve s 636 eurami. 
 
V porovnaní so štvrtým kvartálom roku 2012 priemerná nominálna mzda najrýchlejšie rástla v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 9,2 %, vo vzdelávaní o 7,1 % a v dodávke vody o 7 %. Naopak, najvýraznejší pokles zaznamenali vo finančných a poisťovacích činnostiach o 15,2 %, v ťažbe a dobývaní o 6,9 % a v dodávke elektriny, plynu a pary o 4,3 %. 
 

 
Priemerná nominálna mesačná mzda z hľadiska právnej formy subjektov rástla oproti poslednému štvrťroku 2012 v príspevkových organizáciách o 6,3 % na 854 eur, v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 5,2 % na 734 eur a v rozpočtových organizáciách o 3,6 % na 919 eur. Na druhej strane poklesla o jedno percento na 1 019 eur vo veľkých podnikoch, ktoré majú 20 a viac zamestnancov. 
 
Jediným krajom, kde priemerná nominálna mesačná mzda bola vyššia ako priemer za celé hospodárstvo SR, bol Bratislavský kraj, kde dosiahla 1 110 eur. V ostatných siedmich samosprávach sa pohybovala od 717 eur do 823 eur. V takmer všetkých krajoch bola priemerná mzda v poslednom štvrťroku vlaňajška vyššia ako v rovnakom období predchádzajúceho roku, výnimkou bol len Žilinský kraj, kde poklesla o 0,9 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X