Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká bola priemerná mzda na Slovensku v roku 2020?

Priemerná mzda
priemerná mzda
29. apríla 2021 Autor lpZdroj podnikam.sk Tlačiť

Pod pojmom priemerná mzda na Slovensku rozumieme aritmetický priemer všetkých miezd na Slovensku. Väčšinou platí pravidlo, že 70% ľudí zarobí menej ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Pokiaľ by ste chceli vedieť koľko percent Slovákov zarobí viac ako vy, pre túto štatistiku používame pojem medián.

Výška priemernej mzdy sa na Slovensku každoročne zvyšuje. Je to dané predovšetkým tým, že peniaze časom strácajú svoju hodnotu. Hoci sa výška priemernej mzdy sa neustále zvyšuje, neznamená to zároveň aj nárast životnej úrovne. Tú ovplyvňuje aj inflácia. Pokiaľ váš plat v nasledujúcom roku neporastie a výška inflácie je na úrovni 4%, reálne máte nižší plat o spomínané 4%.

Mzdy rástli aj v roku 2020 napriek aktuálnej situácii v súvislosti s koronavírusom.

Zmiernilo sa však tempo rastu o polovicu na 3,8 % a priemerná mzda dosiahla hodnotu 1 133 eur. Na sklonku roka prvýkrát priemerné mzdy prekročili hranicu 1 000 eur vo všetkých ôsmich krajoch SR.

Priemerná nominálna mesačná mzda

V porovnaní s rokom 2019 rástla v poslednom štvrťroku roka 2020 priemerná nominálna mesačná mzda vo všetkých sledovaných odvetviach s výnimkou dvoch najviac zasiahnutých odvetví – ubytovacích a stravovacích služieb, kde priemerný zárobok klesol o 14,4 % a v umení, zábave a rekreácii klesol zárobok o 1,5 %. V ostatných 17 odvetviach mzdy vzrástli od 0,2 % v administratívnych službách do 14,6 % v zdravotníctve a sociálnej pomoci. Zvýšenie priemernej mzdy nad 10 % pocítili aj vo vzdelávaní (o 10,3 %) a výrazný rast zaznamenala aj vo verejná správa a obrana (o 9,6 %).

Z územného hľadiska rast priemernej mzdy zaznamenali vo všetkých krajoch, najvyšší relatívny prírastok o 7,6 % bol v Prešovskom a po 6,1 % v Trnavskom a Žilinskom kraji.

Priemerná mesačná mzda zamestnanca v roku 2020

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca si v roku 2020 napriek koronavírusu udržala rast, zvýšila sa o 3,8 % na 1 133 eur. Mzdy vzrástli v priemere o 41 eur. Reálne po započítaní rastu spotrebiteľských cien mzda medziročne vzrástla o 1,9 %. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 bol rast reálnej mzdy pomalší o 3,1 percentuálneho bodu.

Z 19 sledovaných odvetví hospodárstva 17 zaznamenalo medziročný rast, v dvoch odvetviach priemerné zárobky klesli. Zásadný pokles na kvartálnej, ale aj na celoročnej úrovni, sa prejavil v odvetví ubytovacie a stravovacie služby, kde klesla priemerná mzda o 6,8 % a dosiahla 613 eur. Priemerné mzdy sa znížili aj v administratívnych službách a to o 1,2 %.

V ostatných odvetviach priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla, najvýraznejšie pracovníkom v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 8,7 % a vo verejnej správe a obrane o 8,5 %. Najvyššia priemerná mzda na úrovni takmer 2 000 eur bola v odvetviach informácií a komunikácie a v odvetví finančných a poisťovacích činností.

V roku 2020 priemerné mzdy rástli vo všetkých krajoch, relatívne najrýchlejšie v Prešovskom (o 5,3 %), Banskobystrickom (o 4,8 %) a Nitrianskom kraji (o 4,2 %), ktoré sú regiónmi s nižším priemerným zárobkom.

Aj v roku 2020, podobne ako v predošlých rokoch, bola priemerná mzda nad celoslovenským priemerom iba v Bratislavskom kraji (1 412 eur.). Tento kraj mal zároveň najvyšší absolútny prírastok priemernej mzdy (o 53 eur).

Priemerná mesačná mzda v jednotlivých odvetviach

Priemerná mesačná mzda bola v jednotlivých odvetviach v roku 2020 na tejto úrovni:

 • vo veľkoobchode a maloobchode 1029 eur
 • v ubytovacích a stravovacích službách 613 eur
 • v doprave a skladovaní 1084 eur
 • v činnostiach v oblasti nehnuteľností 1025 eur
 • v priemysle 1188 eur
 • v odborných vedeckých a technických činnostiach 1281 eur
 • v stavebníctve 760 eur
 • v informáciách a komunikácii 1967 eur
 • v poisťovníctve a financiách 1969 eur
 • v administratívnych službách 937 eur
 • vo vzdelávaní 1119 eur
 • v zdravotníctve a sociálnej pomoci 1226 eur
 • v oblasti umenia, zábavy a rekreácie 919 eur.
Priemerná mesačná mzda má vplyv aj na veličiny v sociálnom a zdravotnom poistení – minimálne a maximálne vymeriavacie základy, nemocenské dávky a ďalšie veličiny. Od 1. 1. 2021 má priemerná mzda vplyv aj na minimálnu mzdu. Tá sa vždy na nasledujúci kalendárny rok určí ako 57 % z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowmzdapriemerná mzdarok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X