Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mzda vzrástla najviac v doprave a skladovaní

Ustanovenia daňového poriadku, na základe ktorých bude Finančné riaditeľstvo SR vydávať záväzné stanoviská, podľa rezortu financií nadobudnú účinnosť 1. septembra tohto roku.
FreeDigitalPhotos.net
11. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pracovníci si naopak pohoršili vo vybraných trhových službách.

Priemerná mzda rástla i v maloobchode

Priemerná nominálna mesačná mzda v máji oproti tomu istému obdobiu predchádzajúceho roka vzrástla najviac v doprave a skladovaní o 7 %, pričom dosiahla 782 eur a veľkoobchode o 5,9 % na 809 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
 
Priemerná mzda rástla i v maloobchode o 4,4 % na 598 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,5 % na 823 eur, ubytovaní o 3,1 % na 597 eur a v priemysle o 3 % na 981 eur. Pracovníci si naopak pohoršili vo vybraných trhových službách o 2,7 % na 789 eur, informačných a komunikačných činnostiach o 1,3 % na 1 683 eur, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,5 % na 368 eur a v stavebníctve o 0,2 % na 593 eur. 
 
Priemerná reálna mesačná mzda v medziročnom porovnaní stúpla v doprave a skladovaní o 7 %, veľkoobchode o 5,9 %, maloobchode o 4,4 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 3,5 %, ubytovaní o 3,1 % a v priemysle o 3 %. Naopak, jej pokles zaznamenali vo vybraných trhových službách o 2,7 %, informačných a komunikačných činnostiach o 1,3 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,5 % a v stavebníctve o 0,2 %. 
 

 
Mzda v priemere za päť mesiacov tohto roka oproti tomu istému obdobiu roka 2013 stúpla vo veľkoobchode o 7,7 %, dostala sa tak na úroveň 816 eur, v doprave a skladovaní sa zvýšila o 6,9 % na 763 eur, v priemysle o 5,4 % na 911 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,5 % na 813 eur a v maloobchode o 2,8 % na 578 eur. Priemerná mzda rástla aj v informačných a komunikačných činnostiach o 2,6 % na 1 766 eur a v ubytovaní o 2,1 % na 589 eur. Medziročne sa znížila vo vybraných trhových službách o 2,1 % na 803 eur, v stavebníctve o 1,5 % na 579 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,4 % na 364 eur. 
 
Nárast v niektorých odvetviach vykázala aj reálna mesačná mzda. V priemere za päť mesiacov vzrástla medziročne vo veľkoobchode o 7,8 %, v doprave a skladovaní o 7 %, v priemysle o 5,5 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,6 %, v maloobchode o 2,9 %, informačných a komunikačných činnostiach o 2,7 % a v ubytovaní o 2,2 %. Na druhej strane sa reálna mesačná mzda znížila vo vybraných trhových službách o 2 %, v stavebníctve o 1,4 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,3 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X