Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Priemerný Slovák vlani na dovolenke minul 628 eur

Priemerný Slovák vlani na dovolenke minul 628 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej by mali byť aj tohoročné výdavky dovolenkujúcich našincov porovnateľné s minuloročnými.
 
Inflácia v najobľúbenejších destináciách Slovákov totiž dosahuje najviac 2,2 %, v Grécku sú ceny dokonca o 0,3 % nižšie než vlani. „Iba v mimoeurópskom Turecku je tohtoročné zdraženie o 8,0 % neprehliadnuteľné,“ dodala Sadovská.
 

Zvyšovanie cien by Slováci nemali pocítiť v krajinách mimo eurozóny

Vyplýva to zo zistení Poštovej banky na základe údajov Eurostatu. Dovolenkárov však tento rok čakalo zdraženie potravín v každom obľúbenom letovisku. Najbadateľnejší, až 12,7-percentný rast ich cien nastal v Turecku, priplatia si aj v obľúbenom Chorvátsku. „Naopak, ceny potravín v Poľsku, do ktorého cestujeme skôr na kratšie pobyty alebo vyslovene za nákupnou turistikou, vzrástli iba o 0,5 %,“ doplnila Sadovská. 
 
Pokiaľ ide o alkohol, ten zlacnel oproti vlaňajšku jedine v Grécku. Fajčiari si budú tiež musieť siahnuť hlbšie do vrecka. V Turecku a Maďarsku sa zvyšovanie daní na tabakové výrobky podpísalo pod dvojciferný medziročný nárast ich cien (o 16,1 %, resp. 13,7 %). Jedine v Bulharsku a Taliansku zdraželi tabakové výrobky iba o niekoľko desatín percenta,“ spresnila Sadovská. Obed alebo drink v bare medziročne zlacnel opäť len v Grécku, a to o 1,5 %. 
 

 
Ubytovanie je v porovnaní s minulým rokom lacnejšie v Grécku (o 3,8 %), Bulharsku (o 2 %) a v Maďarsku (o 1 %). V Chorvátsku si však Slováci priplatia o 5 % viac. „S nárastom cien ubytovania o 7,2 % ale dominuje Turecko,“ skonštatovala Sadovská. Pokles cien zaznamenáva aj oblasť dopravy, ktorá podľa zistení Poštovej banky zlacnela vo viac než polovici najčastejšie navštevovaných destinácií. „V Chorvátsku sa cestuje lacnejšie ako pred rokom o 1,5 %. Menej ale dáme za dopravu aj u všetkých našich susedov,“ dodala Sadovská. 
 
 
Zvyšovanie cien by podľa jej slov nemali Slováci pocítiť v ekonomikách, kde sa neplatí eurom, a to vďaka vývoju kurzov cudzích mien voči euru. „Meny našich susedov boli v júli slabšie ako pred rokom o cca dve až tri percentá,“ spresnila. Pri chorvátskej a bulharskej mene ostal kurz takmer nezmenený. „No a v Turecku síce ceny rástli najrýchlejšie, avšak turecká líra voči euru oslabila oproti júlu 2012 až o 12 %,“ uzavrela Sadovská.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X