Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prostredníctvom personálneho lízingu zoženiete robotníka aj manažéra

Line of happy six people with different careers isolated on white background
ilustračné: fotobanka Pixmac
28. marca 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť
Venujete aj vy príliš veľa času, energie a financií personálnemu náboru, výberu či zaškoľovaniu zamestnancov?
Riešením môže byť personálny leasing. 

S agentúrnym zamestnancom môžete neskôr uzatvoriť trvalú zmluvu

Personálny leasing alebo dočasné pridelenie zamestnancov je modernou a flexibilnou formou zamestnávania. Ako to funguje?
Personálna agentúra vyhľadá vhodného kandidáta na základe požiadaviek objednávateľa. Vybraný kandidát podpisuje pracovnú zmluvu s personálnou agentúrou a oficiálne sa stáva jej zamestnancom. Na základe vzájomnej dohody vykonáva avšak prácu u užívateľského zamestnávateľa (objednávateľa, čiže klienta agentúry). Agentúra dočasného zamestnávania môže vyberať od užívateľského zamestnávateľa za poskytnutie dočasných zamestnancov úhradu v dohodnutej výške. Od dočasného zamestnanca sa poplatok za dočasné pridelenie nevyberá.

Personálna agentúra

Personálna agentúra vyhľadá vhodného kandidáta na konkrétnu pozíciu a uzatvorí s ním pracovnú zmluvu. V zmluve musí byť presne uvedená charakteristika práce, trvanie pracovného pomeru, mzdové podmienky a základné povinnosti zamestnanca. Ďalším dokumentom je dohoda o dočasnom pridelení zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi, ktorá definuje vznik, trvanie a podmienky dočasného pridelenia, dôvody na skončenie pridelenia zo strany zamestnanca aj zamestnávateľa.

Užívateľský zamestnávateľ

Je klientom personálnej agentúry, u ktorého zamestnanec vykonáva prácu. S personálnou agentúrou uzatvára rámcovú dohodu o dočasnom pridelení zamestnancov, kde definuje všeobecné podmienky, práva a povinnosti, ako aj dobu trvania dohody. Taktiež s ním uzatvára individuálnu dohodu o dočasnom pridelení zamestnancov, kde definuje pracovné a mzdové podmienky na personálny leasing.
POZOR: Zamestnávateľ nevstupuje do pracovno-právneho vzťahu so zamestnancom. Medzi zamestnancom a užívateľským zamestnávateľom dochádza len k preneseniu niektorých zamestnávateľských oprávnení z pôvodného zamestnávateľa na dočasného zamestnávateľa.
Dočasný zamestnávateľ ukladá pridelenému zamestnancovi pracovné úlohy, organizuje, riadi a kontroluje jeho prácu, dáva mu pokyny, utvára priaznivé pracovné podmienky a zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci rovnako ako ostatným zamestnancom. Vedúci zamestnanci užívateľského zamestnávateľa však nemôžu voči dočasne pridelenému zamestnancovi robiť právne úkony v mene zamestnávateľa, napríklad nemôžu ho preradiť na inú prácu, skončiť s ním pracovný pomer a podobne.
 

Dočasne pridelený zamestnanec

Má podpísanú pracovnú zmluvu s personálnou agentúrou za účelom dočasného pridelenia u užívateľského zamestnávateľa. Obsah právnych vzťahov medzi agentúrou dočasného zamestnávania, užívateľským zamestnávateľom a dočasným zamestnancom, ako aj podmienky dočasného pridelenia právne upravuje Zákonník práce. Vzájomné práva a povinnosti by mali títo partneri dojednať v zmluvách podľa Občianskeho zákonníka.

Outsourcing alebo „try and hire“ ?

V oblasti personálneho lízingu sa môžete stretnúť s dvoma typmi služieb, ktoré vám umožnia sústrediť sa na to najdôležitejšie –  na váš biznis. Prvým je outsourcing – pridelenie zamestnanca ku klientovi na presne stanovené obdobie a presne určenú pozíciu. Tým druhým je „try and hire“ – kombinácia outsourcingu a trvalého pracovného pomeru. Pracovník je počas vopred dohodnutého obdobia zamestnancom agentúry. Po skončení tohto obdobia je zamestnanec uvoľnený do pracovného pomeru ku klientovi, pokiaľ o to požiada.

Výhody outsourcingu

 • Efektívny a flexibilný nástroj na riešene personálnych otázok (vhodný pre krátkodobú i dlhodobú potrebu pracovných síl, najmä pre výrobu s veľkými výkyvmi produkcie).
 • Zníženie rizika výberu nevhodného kandidáta.
 • Oslobodenie od neustáleho vyhľadávania nových zamestnancov.
 • Zabezpečenie dostatočného počtu vyškolených a motivovaných zamestnancov s adekvátnymi skúsenosťami.
 • Zníženie pracovnej záťaže kmeňových zamestnancov.
 • Riešenie nadčasovej práce.
 • Možnosť sústredenia sa na hlavný predmet činnosti spoločnosti.
 • Zníženie administratívneho zaťaženia v oblasti personálnej administratívy (napr. zabezpečenie vstupnej zdravotnej prehliadky, školenie BOZP, prihlásenie do sociálnej a zdravotnej poisťovne, evidencia v prípade práceneschopnosti, distribúcia stravných lístkov, mzdová agenda).
 • Všetky potrebné pracovno-právne úkony voči zamestnancovi vykonáva agentúra: vypláca zamestnancovi mesačnú mzdu, odvádza za zamestnanca dane a poplatky do fondov (sociálne a zdravotné  poistenie).
 • Navýšenie cash flow o obdobie medzi výplatným termínom miezd a termínom úhrady za poskytnutú službu.

Výhody „try and hire“

Okrem vyššie spomínaných výhod si môže klient preveriť skutočné schopnosti zamestnanca počas vopred dohodnutého ľubovoľne dlhého obdobia. Ak bude s daným zamestnancom spokojný, ponúkne mu možnosť trvalého pracovného pomeru. V opačnom prípade mu nevznikajú žiadne dodatočné náklady spojené s odstupným alebo výpovednou lehotou.

Ako prebieha spolupráca v praxi

 1. Podpíše sa Rámcová zmluva o dočasnom pridelení zamestnanca a firma zadá  agentúre objednávku.
 2. Agentúra urobí nábor a výber najvhodnejšieho zamestnanca.
 3. Na základe odsúhlasenia zadávateľa sa podpíše pracovná zmluva medzi vybraným kandidátom a agentúrou.
 4. Po uplynutí odpracovaného mesiaca kandidátom agentúra uskutoční mesačné vyúčtovanie (faktúra, ktorá zahŕňa hrubú mzdu zamestnanca, odvody a odmenu), ktoré zašle firme.

Najčastejšie obsadzované pozície

S personálnym leasingom sa stretávame čoraz častejšie pri obsadzovaní:
 • administratívnych pozícii
 • manažérskych pozícii
 • pozícií obchodných zástupcov a reprezentantov
 • IT pozícii – programátori, administrátori, konzultanti
 • pozícii vo výrobe

Ukončenie dočasného pridelenia zamestnancov

Dočasné pridelenie sa skončí uplynutím času, na ktorý sa dohodlo. Pred uplynutím tohto času sa končí dočasné pridelenie dohodou účastníkov pracovného pomeru alebo jednostranným skončením zo strany niektorého z účastníkov právneho vzťahu dočasného pridelenia na základe dohodnutých podmienok.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X