Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast HDP v poslednom kvartáli vlaňajška zrýchlil na 1,5 %

Rast HDP v poslednom kvartáli vlaňajška zrýchlil na 1,5 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Našu ekonomiku zrejme ťahal zahraničný dopyt 

Slovenské hospodárstvo v poslednom kvartáli vlaňajška zrýchlilo rast na 1,5 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR, ktorý bude ešte v marci upresňovať. V treťom kvartáli pritom slovenská ekonomika medziročne stúpla o 0,9 %. Po očistení o sezónne vplyvy dosiahol rast v štvrtom štvrťroku 1,3 %. Hospodárstvo si tak naďalej udržuje aj medzikvartálny rast, ktorý v posledných troch mesiacoch vlaňajška po sezónnom očistení dosiahol 0,4 %. 
 
Ako ďalej informujú štatistici, od októbra do konca decembra minulého roka sa tak na Slovensku vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 18,391 mld. eur, čo znamenalo v bežných cenách medziročný rast na úrovni 1,5 %. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za štvrtý kvartál roku 2013 a za celý rok 2013 zverejní Štatistický úrad SR 5. marca 2014. 
 

 
Zverejnené údaje za posledný kvartál vlaňajška sú tak nad očakávaniami bankových analytikov. Tí podľa posledného januárového prieskumu Národnej banky Slovenska očakávali, že hospodársky rast v štvrtom štvrťroku dosiahol 1,2 %. Ešte v decembri pritom predpovedali rast o 0,1 percentuálneho bodu pomalší. Očakávali tak, že hospodárstvo za celý rok 2013 stúplo o 0,8 %. 
 
Čo konkrétne za vývojom hrubého domáceho produktu v poslednom kvartáli vlaňajška stálo, odhalia štatistici o niekoľko dní. „Detailnú štruktúru nepoznáme, ale dá sa predpokladať, že ekonomiku ťahal zahraničný dopyt vzhľadom na prebytky zahraničného obchodu. Brzdiť ho však mohol dovoz, ktorý v závere roka akceleroval,“ konštatuje analytik ČSOB Marek Gábriš. 
 
Či však rýchlejší dovoz tovarov znamená akcelerujúcu spotrebu, je podľa Gábriša zatiaľ otázne, aj keď sa maloobchodné tržby ako indikátor domáceho dopytu v posledných dvoch mesiacoch dostali do čiernych čísel. Zázraky sa zatiaľ neočakávajú ani pri vládnej spotrebe, najmä vzhľadom na snahu zredukovať deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky. „Pri zverejnení štruktúry však bude zaujímavé sledovať výsledky investícií, ktoré už dlhšie klesali,“ dodal Gábriš. 
 

 
Rastúca dynamika hospodárstva by však mohla pretrvať aj v ďalších štvrťrokoch. „Stále pomerne pozitívny sentiment v eurozóne naznačuje, že ekonomické oživenie by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Rast ekonomiky našich hlavných obchodných partnerov by mal mať pozitívny vplyv aj na našu ekonomiku,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. Pre celý rok 2014 pritom bankoví analytici očakávajú aktuálne zrýchlenie rastu hrubého domáceho produktu na 2,3 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X