Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rast HDP v treťom štvrťroku spomalil na 2,1 %

Rast HDP v treťom štvrťroku spomalil na 2,1 %
Fotobanka Pixmac
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská ekonomika vzrástla v treťom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom o 2,1 %. Štatistický úrad SR tak mierne znížil svoj rýchly odhad z minulého mesiaca o raste ekonomiky o 0,1 percentuálneho bodu, pôvodne totiž informoval o medziročnom raste hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,2 %.

 
Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa tak v druhej polovici roka zmiernilo, keďže v prvom štvrťroku podľa revidovaných údajov HDP medziročne vzrástol o 2,9 % a v druhom štvrťroku o 2,6 %. 
 

HDP potiahol rast zahraničného dopytu

V medzikvartálnom porovnaní sa objem HDP v treťom štvrťroku po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,6 %. V absolútnom vyjadrení dosiahol hrubý domáci produkt objem 18,879 mld. eur a v bežných cenách medziročne vzrástol o 3,7 %. Výkonnosť slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku sa podľa štatistikov zvýšila hlavne v dôsledku pokračujúceho rastu zahraničného dopytu.
 
 
Objem vývozu výrobkov a služieb medziročne vzrástol o 11,6 %, čo bolo o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v rovnakom období vlaňajška. Vyššia o 5,7 % bola aj hodnota dovozu výrobkov a služieb. K poklesu domáceho dopytu o 3,3 % prispeli všetky jeho výdavkové zložky. „Najvýraznejšie sa znížila tvorba hrubého kapitálu, o 10,2 %. Nižšia bola aj konečná spotreba domácností o 0,6 %, konečná spotreba verejnej správy o 0,4 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,3 %,“ informuje štatistický úrad. 
 

Priemyselná výroba rástla, stavebníctvo padalo

Z vytvoreného hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku tvorila pridaná hodnota 17,377 mld. eur. Najväčší objem z celkovej pridanej hodnoty vytvoril priemysel, a to 27,2 %. Významný bol aj podiel obchodu, dopravy a skladovania, ubytovacích a stravovacích služieb na úrovni 20,8 %. „V porovnaní s 3. štvrťrokom 2011 najviac vzrástol podiel priemyselnej výroby o 1,3 percentuálneho bodu, najväčší pokles bol v odvetví stavebníctva o 0,7 percentuálneho bodu,“ dopĺňa štatistický úrad. 
 
Objem pridanej hodnoty sa oproti tretiemu štvrťroku 2011 zvýšil o 2,8 %. Z hľadiska jednotlivých odvetvových zoskupení prispel k pozitívnemu vývoju najmä rast v priemysle o 10,4 %. Vyššiu pridanú hodnotu vykazovali aj činnosti v oblasti nehnuteľností o 11,2 %, pričom informačné a komunikačné činnosti ako aj umenie, zábava a rekreácia či ostatné činnosti vykázali nárast pridanej hodnoty zhodne o 4,2 %. Najvyšší relatívny pokles vykázal veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov, doprava a skladovanie a aj ubytovacie a stravovacie služby o 4,6 %. 
 
Celkovo sa za tri tohtoročné štvrťroky vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 53,251 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak vzrástol v bežných cenách o 3,9 % a v stálych cenách bol vyšší o 2,5 %. Slovenské hospodárstvo za celý minulý rok stúplo o 3,2 % a spomalilo tak z 4,4-percentného rastu z roku 2010. V poslednom štvrťroku vlaňajška hrubý domáci produkt stúpol o 3,8 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

13nov7:30FeaturedTrojdňové školenie pre personalistov a mzdárov7:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X