Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast HDP v treťom štvrťroku spomalil na 2,1 %

Rast HDP v treťom štvrťroku spomalil na 2,1 %
Fotobanka Pixmac
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská ekonomika vzrástla v treťom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom o 2,1 %. Štatistický úrad SR tak mierne znížil svoj rýchly odhad z minulého mesiaca o raste ekonomiky o 0,1 percentuálneho bodu, pôvodne totiž informoval o medziročnom raste hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,2 %.

 
Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa tak v druhej polovici roka zmiernilo, keďže v prvom štvrťroku podľa revidovaných údajov HDP medziročne vzrástol o 2,9 % a v druhom štvrťroku o 2,6 %. 
 

HDP potiahol rast zahraničného dopytu

V medzikvartálnom porovnaní sa objem HDP v treťom štvrťroku po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,6 %. V absolútnom vyjadrení dosiahol hrubý domáci produkt objem 18,879 mld. eur a v bežných cenách medziročne vzrástol o 3,7 %. Výkonnosť slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku sa podľa štatistikov zvýšila hlavne v dôsledku pokračujúceho rastu zahraničného dopytu.
 
 
Objem vývozu výrobkov a služieb medziročne vzrástol o 11,6 %, čo bolo o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v rovnakom období vlaňajška. Vyššia o 5,7 % bola aj hodnota dovozu výrobkov a služieb. K poklesu domáceho dopytu o 3,3 % prispeli všetky jeho výdavkové zložky. „Najvýraznejšie sa znížila tvorba hrubého kapitálu, o 10,2 %. Nižšia bola aj konečná spotreba domácností o 0,6 %, konečná spotreba verejnej správy o 0,4 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,3 %,“ informuje štatistický úrad. 
 

Priemyselná výroba rástla, stavebníctvo padalo

Z vytvoreného hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku tvorila pridaná hodnota 17,377 mld. eur. Najväčší objem z celkovej pridanej hodnoty vytvoril priemysel, a to 27,2 %. Významný bol aj podiel obchodu, dopravy a skladovania, ubytovacích a stravovacích služieb na úrovni 20,8 %. „V porovnaní s 3. štvrťrokom 2011 najviac vzrástol podiel priemyselnej výroby o 1,3 percentuálneho bodu, najväčší pokles bol v odvetví stavebníctva o 0,7 percentuálneho bodu,“ dopĺňa štatistický úrad. 
 
Objem pridanej hodnoty sa oproti tretiemu štvrťroku 2011 zvýšil o 2,8 %. Z hľadiska jednotlivých odvetvových zoskupení prispel k pozitívnemu vývoju najmä rast v priemysle o 10,4 %. Vyššiu pridanú hodnotu vykazovali aj činnosti v oblasti nehnuteľností o 11,2 %, pričom informačné a komunikačné činnosti ako aj umenie, zábava a rekreácia či ostatné činnosti vykázali nárast pridanej hodnoty zhodne o 4,2 %. Najvyšší relatívny pokles vykázal veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov, doprava a skladovanie a aj ubytovacie a stravovacie služby o 4,6 %. 
 
Celkovo sa za tri tohtoročné štvrťroky vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 53,251 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak vzrástol v bežných cenách o 3,9 % a v stálych cenách bol vyšší o 2,5 %. Slovenské hospodárstvo za celý minulý rok stúplo o 3,2 % a spomalilo tak z 4,4-percentného rastu z roku 2010. V poslednom štvrťroku vlaňajška hrubý domáci produkt stúpol o 3,8 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X