Rizikom chudoby bolo vlani ohrozených 12,3 % ľudí v SR
Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,3 percenta obyvateľov Slovenska, teda 640 tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Hranicu rizika chudoby jednočlennej domácnosti predstavuje 4 158 eur ročne, mesačne tak ide o sumu 346,5 eura. V roku 2014 bola táto hranica na úrovni 4 086 eur za rok. Vyplýva to z jedenásteho zisťovania EU SILC 2015, ktorého výsledky vo štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ).
„Výsledky zisťovania vo všeobecnosti potvrdzujú síce mierny, ale pozitívny trend vo vývoji chudoby na Slovensku,“ povedala na tlačovej besede predsedníčka ŠÚ Ľudmila Benkovičová. Najviac ohrození chudobou boli vlani nezamestnaní, a to až 45,7 percenta z nich, čo je medziročný pokles o tri percentuálne body. Z pohľadu typu domácností sú to viacpočetné domácnosti s tromi a viac závislými deťmi (32,9 %) a osamelí rodičia najmenej s jedným dieťaťom (29,7 %). Oproti roku 2014 stúplo riziko chudoby u domácností s tromi a viac deťmi, a to o 4,5 percentuálneho bodu.
Indikátor miery rizika chudoby je pre jednotlivé krajiny počítaný vo vzťahu k ich národným hraniciam chudoby. Podľa šéfky ŠÚ sú aktuálne údaje zo zisťovania EU SILC 2015 okrem Slovenska zatiaľ k dispozícii z piatich krajín EÚ. Rizikom chudoby je za minulý rok v Lotyšsku ohrozených 22,5 % populácie, v Bulharsku je to 22 %, v Maďarsku 14,9 %, v Rakúsku 13,9 % a vo Fínsku 12,4 % obyvateľov. Zisťovanie sa pritom realizuje vo všetkých 28 členských krajinách Európskej únie.
Výberové zisťovanie sa uskutočnilo v apríli až júni minulého roka formou terénneho zberu dát cez dotazníky v náhodne vybraných domácnostiach. Do zisťovania bolo zapojených 6 tisíc domácností v 500 obciach. Výberové zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach EU SILC, ktoré podáva komplexný obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach, sa na Slovensku realizuje od roku 2005.