- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Robíte zásadné chyby? Pozrite si niekoľko tipov úspešných ľudí, ako sa z nich rýchlo zotaviť
Robíte zásadné chyby? Pozrite si niekoľko tipov úspešných ľudí, ako sa z nich rýchlo zotaviť
Na konci dňa nie je dôležité to, že ste spravili chybu, pretože každý robí chyby. Nie nadarmo sa hovorieva, že nič nepokazí len ten, kto nič nerobí. Čo je však oveľa dôležitejšie, je poznať spôsob, ako sa z takejto chyby rýchlo zotaviť.
Určite každý z vás už niekedy zažil ten pocit, kedy vám v jednom okamihu úplne vyschne v ústach, zovrie sa žalúdok, zaleje vás studený pot a vy už len lapáte po dychu. Toto je presne ten moment, kedy ste si uvedomíte, že ste urobili zásadnú chybu. A aj keď by ste sa vtedy najradšej skryli pred celým svetom aj sebou samým, je naopak potrebné zodvihnúť hlavu a problému čeliť. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať niekoľko užitočných rád, čo je v takejto situácii vhodné urobiť.
Priznajte si chybu
Ak urobíte chybu, máte v zásade hneď dve možnosti. Môžete čakať schovaný niekde v kúte či pod stolom s prekríženými prstami a dúfať, že na to nik nepríde a neodhalí vás alebo môžete pozbierať všetku odvahu a problému sa postaviť. Ak chcete, aby vás okolie rešpektovalo, nehľadajte zbytočné výhovorky či prázdne ospravedlnenia a nesnažte sa zahmlievať fakty. Buďte k sebe aj iným úprimný.
Úprimne sa ospravedlňte
Nikto z nás neexistuje vo vákuu. To znamená, že je veľmi pravdepodobné, že vaša chyba má vplyv a dopad na niekoho iného – či už je to zamestnanec, kolega, spolupracovník, partner, klient alebo priateľ. Vedieť si priznať chybu je veľmi dôležité, avšak je to stále len polovice práce. Ak má vaša chyba negatívny dopad na vaše okolie, malo by nasledovať úprimné ospravedlnenie dotknutej osobe či osobám.
Akceptujte následky chýb
Ak ste už úspešne prešli obomi vyššie uvedenými štádiami, ako ďalšie by malo nasledovať zhrnutie spôsobených následkov a škôd, ako aj návrh na ich riešenia a odstránenie. Prijmite zodpovednosť za spôsobené chyby a usilujte sa ich napraviť. Ak sa len ospravedlníte a ďalej nič nepodniknete, aj vaše úprimné ospravedlnenie vyjde v tomto prípade naprázdno.
Poučte sa z chýb
Po úspešnej náprave vykonaných chýb sa vám otvorí priestor na ich zhodnotenie a využitie tejto skúsenosti na poučenia sa do budúcnosti. Analyzujte veci, ktoré ste urobili zle, hľadajte ich príčiny. Pracovali ste príliš rýchlo? Pod stresom? Máte príliš veľa úloh alebo ste si ich zadanie dostatočne neoverili u nadriadených či kolegov? Alebo ste len jednoducho lenivý? Nájdite presné príčiny vašich chýb a toto zhodnotenie vám následne pomôže, aby ste ich v budúcnosti neopakovali.
Nechajte to tak
Poslednou fázou v celom procese zotavenia sa z vykonaných chýb je nechať ich za sebou a posunúť sa ďalej. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to veľmi jednoduchý krok. Skutočnosť však často býva úplne iná. Situácia, do ktorej ste sa v dôsledku vašej chyby dostali, vás môže rôznymi spôsobmi poznačiť, na čo nemusí byť ľahké zabudnúť. Ak ste však úspešne a efektívne prešli všetkými vyššie uvedenými fázami, je veľmi pravdepodobné, že sa vám to napokon podarí.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.