Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ročný obrat investícií do realít vlani na Slovensku vzrástol

Ročný obrat investícií do realít vlani na Slovensku vzrástol
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
18. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V oblasti kancelárskych priestorov CBRE očakáva v roku 2014 väčšiu aktivitu firiem na kancelárskom trhu, ktorú spôsobí oživenie ekonomického cyklu v celej Európe. 

Nárast súvisí s rastom investičných aktivít v celej strednej Európe

Ročný obrat investícií na slovenskom realitnom trhu v roku 2013 vzrástol. Uviedol to na utorňajšej tlačovej besede výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko Tomáš Hegedüš. Ako ďalej dodal, transakcie sa uskutočnili vo všetkých segmentoch, či už v oblasti logistiky, kancelárskych priestorov ale aj v obchodných priestoroch. „Skoro sme dosiahli rekordnú úroveň z roku 2011,“ konštatoval Hegedüš. Tento nárast súvisí podľa CBRE s rastom investičných aktivít v celej strednej Európe. „V roku 2013 sa 90 % transakcií udialo v Českej republike a Poľsku a len zvyšných desať percent sa bavíme napríklad o Maďarsku a Slovensku,“ vysvetlil Hegedüš pričom dodal, že väčšina investícií ide do Poľska.
 
Podľa CBRE sa v tomto roku očakáva rast hrubého domáceho produktu (HDP) vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy. „Myslíme si, že na investičnú mapu regiónu východnej a strednej Európy sa dostanú aj noví investori, ktorí tu doteraz neboli aktívni,“ podotkol Hegedüš s tým, že investori najskôr mieria do Poľska, potom do Čiech a potom až na Slovensko.
 

 
V oblasti kancelárskych priestorov CBRE očakáva v roku 2014 väčšiu aktivitu firiem na kancelárskom trhu, ktorú spôsobí oživenie ekonomického cyklu v celej Európe. „Slovensko bude stále populárne pre centrá zdieľaných služieb, bude rásť outsourcing západných krajín a presun kancelárií na Slovensko,“ konštatoval vedúci oddelenia kancelárskych priestorov spoločnosti CBRE Oliver Galata. 
 

Nájomné zmluvy na industriálne nehnuteľnosti majú byť kratšie

Podľa vedúceho oddelenia industriálnych nehnuteľností CBRE Tomáša Ostatníka sa trh na Slovensku bude musieť aj v tomto roku prispôsobovať globálnej ekonomickej situácii a konkurencii okolitých štátov. „Očakávame, že sa nájomcovia v roku 2014 na Slovensku miesto štandardných päťročných nájomných zmlúv začnú orientovať na tri plus dvojročné zmluvy,“ dodal. 
 

 
V tomto roku sa v oblasti obchodných priestorov podľa CBRE presunú investorské aktivity aj do regiónov, keďže v súčasnosti sú pre nich zaujímavé už aj mestá do 20 tis. obyvateľov. „Potenciál je v mestách ako je Prešov, Poprad a Banská Bystrica, hoci tento priestor môže byť len zdanlivý, pretože v týchto mestách sú hlásené ďalšie projekty, ktoré by sa mali uskutočniť v roku 2014 až 2015,“ povedal letting manager spoločnosti CBRE Peter Pohanka. 
 
Slovenská pobočka CBRE bola založená v roku 2005. V súčasnosti poskytuje bratislavská centrála služby v oblasti investičného poradenstva, prieskumu trhu, oceňovania nehnuteľností, poradenstva v oblasti priemyselných nehnuteľností, retailu ako aj kancelárskych priestorov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X