Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rodinným firmám sa darí. Aj na Slovensku

Rodinným firmám sa darí. Aj na Slovensku
Thinkstock
17. septembra 2015 Zdroj KPMG Slovensko spol. s r.o. Tlačiť

Rodinné podniky v Európe si napriek zvýšenej konkurencii veria viac ako pred dvoma rokmi. Podľa 4.vydania Barometra rodinných podnikov v Európe, ktorý realizovali KPMG a EFB má väčšina rodinných podnikov veľmi pozitívny výhľad do budúcnosti. Obavy pretrvávajú v oblasti zamestnanosti a boji o tie najlepšie talenty.

Rodinné firmy očakávajú optimistickú budúcnosť

Rodinné podniky si naďalej držia silnú pozíciu v Európe. Len v EÚ pôsobí viac ako 14 miliónov rodinných firiem a tvoria tak dôležitú časť národných ekonomík. Podľa združenia EFB (European Family Business – Združenie európskych rodinných podnikov) vytvorili rodinné firmy viac ako 60 miliónov pracovných miest, teda v priemere 40 – 50% všetkých pracovných miest v súkromnom sektore.

Počet týchto podnikov, ktoré sú optimistické vo svojej prognóze do budúcnosti, dosiahol v priemere 75%. Je to nárast o 21% oproti prvému meraniu v decembri 2013. Optimizmom nešetria hlavne väčšie firmy, kde sa pozitívne k svojej budúcnosti vyjadrilo až 81% respondentov. Na Slovensku pozitívne vníma budúcnosť svojho podniku 70% respondentov.

Viac ako polovica (58%) respondentov v Európe sa zmienila, že ich obrat sa za posledný rok zvýšil. Naopak len 16% rodinných podnikov v Európe zaznamenalo zníženie obratu, čo je polovica z počtu zaznamenaného pred dvoma rokmi. Čo je veľmi povzbudzujúce, Slovensko kopíruje optimistický trend, keď 60% opýtaných spoločností uviedlo, že ich obrat sa zvýšil.

V oblasti zahraničných aktivít Slovensko mierne zaostáva za svojimi európskymi konkurentami. Z výsledkov prieskumu EFB a KPMG vyplýva, že 74% rodinných firiem v Európe má podnikateľské aktivity v zahraničí. Zo slovenských rodinných firiem podniká v inej krajine niečo málo cez polovicu (56%) opýtaných.

“Rodinné podniky na Slovensku v mnohých ukazovateľoch kopírujú európsky trend. Avšak táto forma podnikania je u nás stále v začiatočnej fáze. I keď z výsledkov vyplýva, že Slovákom sa darí, podľa našich skúseností sú stále oblasti, ako napríklad export alebo zníženie administratívnej záťaže, kde by uvítali podporu zo strany štátnej a verejnej správy,“ povedal Rastislav Began, Riaditeľ na oddelení auditu, KPMG na Slovensku.

Na vrchole zoznamu výziev pre rodinné podniky sa umiestnila obava zo zvýšenej konkurencie, ktorú spomenulo 37% opýtaných. Táto výzva kraľuje aj rebríčku na Slovensku, a to s rovnakým podielom 37%. Slovenských podnikateľov okrem konkurencie „strašia“ zvyšujúce sa daňové sadzby. Vyjadrilo sa tak viac ako 30% opýtaných.

Rodinné firmy sú si tiež dobre vedomé, že zamestnávať správnych ľudí so správnymi zručnosťami je kľúčom k úspechu. Tretina respondentov v Európe sa obáva, či uspejú v konkurenčnom boji a dokážu si udržať kvalifikovaných pracovníkov. Otázka talentov rezonuje na verejnosti najmä v poslednej dobe. V roku 2013, kedy sa prieskum uskutočnil prvýkrát, sa otázka získania a udržania si tých správnych ľudí neumiestnila ani v prvej pätke najväčších výziev.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamrodinné firmy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X