Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Takmer tretina slovenských domácností žije od výplaty k výplate

11. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Každá piata domácnosť musí buď siahať na svoje úspory alebo žiť na dlh.  

Sporiť si dokáže necelá polovica rodín

Takmer polovica slovenských rodín dokáže sporiť a teda si časť svojho príjmu odkladať „bokom“. Vo všeobecnosti sa odporúča, že každý z nás by si mal dokázať každý mesiac odložiť minimálne 10 % zo svojho príjmu, uvádza sa v analýze Poštovej banky.

 Takmer tretina našich domácností ale nie je schopná sporiť vôbec a žije takpovediac od výplaty k výplate. Ide o domácnosti, ktoré sa síce nezadlžujú a hospodária s vyrovnaným rozpočtom, problém však môže nastať v prípade mimoriadnych výdavkov, ktoré nemusia mať z čoho vykryť.

Zvyšná pätina slovenských domácností však nielenže nedokáže šetriť, ale nedokáže ani hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Znamená to, že každá piata domácnosť musí buď siahať na svoje úspory alebo žiť na dlh.  

Zlepšenie očakáva každá šiest domácnosť

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva približne každá šiesta slovenská domácnosť. Dve pätiny našich rodín sa zároveň domnievajú, že budú schopné vytvárať si určité úspory. Pozitívnejší minuloročný vývoj slovenskej ekonomiky sa premietol aj do pozitívnejších očakávaní Slovákov. Podiel domácností, ktoré sa domnievajú, že si počas tohto roka dokážu časť svojho príjmu odložiť a sporiť, sa totiž zvýšil.

Sú to práve úspory, ktoré zvykneme používať na kúpu nového zariadenia do domácnosti, na rekonštrukciu svojho príbytku alebo na kúpu nového automobilu. Jednou z finančne najnáročnejších investícií je práve rekonštrukcia bytu alebo domu, z výsledku sa ale zvyčajne tešíme niekoľko rokov.

V priebehu roka 2015 zamýšľa takýto krok urobiť 18 % našich domácností. Okrem chuti a odhodlanosti si ale rekonštrukcia zvyčajne vyžiada väčšinu našich úspor, ktoré sme šetrili niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Z barometra ďalej vyplynulo, že približne každá siedma domácnosť má počas tohto roka v pláne zvýšiť svoje výdavky na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, kobercov či iného bytového zariadenia. 

Nákladnou záležitosťou pre väčšinu slovenských domácností je aj výmena starého auta za nové. Počas roka 2015 si plánuje urobiť radosť novým automobilom 9 % slovenských domácností. Nájdu sa ale aj takí Slováci, ktorí sa tento rok plánujú pustiť do ešte väčšej investície, než je rekonštrukcia bývania či nové auto.

Takouto „megainvestíciou“ je pre väčšinu z nás kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Zaobstarať si nové bývanie majú tento rok v pláne 3 % slovenských domácností. Aj v tomto prípade nám však väčšinou úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X