Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bankový a nebankový úverový register už prepájajú údaje

Bankový a nebankový úverový register už prepájajú údaje
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podpis zmlúv a výmena informácií medzi týmito dvoma registrami dáva ich členom možnosť využiť pri preverovaní žiadateľov o úver viac ako 90 % informácií z celého úverového trhu na Slovensku.

Registre sú pripravené na vstup ďalších finančných spoločností

Účastníci spoločného registra bankových informácií a nebankového registra klientskych informácií už môžu zdieľať svoje údaje. Ambícia prepojenia bankového a nebankového registra vznikla ešte v lete 2008.

„Rokovania o výmene údajov medzi bankovým a nebankovým registrom sa zavŕšili podpisom zmluvných dokumentov tento mesiac,“ povedal pre agentúru SITA Ján Budinský, konateľ spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje prevádzku oboch registrov. Celý proces prípravy zmlúv a ich podpis sa podľa neho kvôli zložitosti schvaľovacích procesov zúčastnených zmluvných strán, ale aj v súvislosti s pripravovaným legislatívnymi zmenami, predĺžil.

Podpis zmlúv a výmena informácií medzi týmito dvoma registrami dáva ich členom možnosť využiť pri preverovaní žiadateľov o úver viac ako 90 % informácií z celého úverového trhu na Slovensku. Podľa Budinského je veľmi významným prínosom pre užívateľov registrov aj samotný fakt, že výmena údajov medzi registrami umožní užívateľom bankového a nebankového registra splniť všetky požiadavky aktuálnej novely zákona o spotrebiteľských úveroch na preverovanie údajov v elektronickom registri, resp. registroch údajov o spotrebiteľských úveroch. Stane sa tak podľa Budinského v predstihu, pred samotnou účinnosťou tejto regulácie. 

Bankový register už viac ako desať rokov poskytuje služby bankovému sektoru, pričom v súčasnosti ho aktívne využíva 17 retailových bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. V nebankovom registri pôsobí 12 lízingových spoločností a spoločností splátkového predaja. Oba registre v súčasnosti evidujú údaje o súčasných alebo minulých záväzkoch pri viac ako polovici populácie v SR. 

Registre sú podľa Budinského pripravené na vstup ďalších finančných spoločností. Tie podľa neho usilujú o naplnenie zámeru zákona o spotrebiteľských úveroch. Cieľom pritom je zabrániť preúverovaniu klientov, a to overovaním si ich platobnej disciplíny. „Zároveň sú naše registre pripravené aj na spoluprácu s ďalšími významnými segmentmi, ktoré už o spoluprácu prejavujú záujem,“ doplnil Budinský. 

Spoločný register bankových informácií bol vytvorený bankami v roku 2004 za účelom preverovania bonity, dôveryhodnosti a platobnej disciplíny ich klientov. Nebankový register klientskych informácií založili najvýznamnejšie lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja v roku 2008.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá vznikla v roku 1988 v talianskej Bologni, zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. lízingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X