Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bankový a nebankový úverový register už prepájajú údaje

Bankový a nebankový úverový register už prepájajú údaje
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podpis zmlúv a výmena informácií medzi týmito dvoma registrami dáva ich členom možnosť využiť pri preverovaní žiadateľov o úver viac ako 90 % informácií z celého úverového trhu na Slovensku.

Registre sú pripravené na vstup ďalších finančných spoločností

Účastníci spoločného registra bankových informácií a nebankového registra klientskych informácií už môžu zdieľať svoje údaje. Ambícia prepojenia bankového a nebankového registra vznikla ešte v lete 2008.

„Rokovania o výmene údajov medzi bankovým a nebankovým registrom sa zavŕšili podpisom zmluvných dokumentov tento mesiac,“ povedal pre agentúru SITA Ján Budinský, konateľ spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje prevádzku oboch registrov. Celý proces prípravy zmlúv a ich podpis sa podľa neho kvôli zložitosti schvaľovacích procesov zúčastnených zmluvných strán, ale aj v súvislosti s pripravovaným legislatívnymi zmenami, predĺžil.

Podpis zmlúv a výmena informácií medzi týmito dvoma registrami dáva ich členom možnosť využiť pri preverovaní žiadateľov o úver viac ako 90 % informácií z celého úverového trhu na Slovensku. Podľa Budinského je veľmi významným prínosom pre užívateľov registrov aj samotný fakt, že výmena údajov medzi registrami umožní užívateľom bankového a nebankového registra splniť všetky požiadavky aktuálnej novely zákona o spotrebiteľských úveroch na preverovanie údajov v elektronickom registri, resp. registroch údajov o spotrebiteľských úveroch. Stane sa tak podľa Budinského v predstihu, pred samotnou účinnosťou tejto regulácie. 

Bankový register už viac ako desať rokov poskytuje služby bankovému sektoru, pričom v súčasnosti ho aktívne využíva 17 retailových bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. V nebankovom registri pôsobí 12 lízingových spoločností a spoločností splátkového predaja. Oba registre v súčasnosti evidujú údaje o súčasných alebo minulých záväzkoch pri viac ako polovici populácie v SR. 

Registre sú podľa Budinského pripravené na vstup ďalších finančných spoločností. Tie podľa neho usilujú o naplnenie zámeru zákona o spotrebiteľských úveroch. Cieľom pritom je zabrániť preúverovaniu klientov, a to overovaním si ich platobnej disciplíny. „Zároveň sú naše registre pripravené aj na spoluprácu s ďalšími významnými segmentmi, ktoré už o spoluprácu prejavujú záujem,“ doplnil Budinský. 

Spoločný register bankových informácií bol vytvorený bankami v roku 2004 za účelom preverovania bonity, dôveryhodnosti a platobnej disciplíny ich klientov. Nebankový register klientskych informácií založili najvýznamnejšie lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja v roku 2008.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá vznikla v roku 1988 v talianskej Bologni, zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. lízingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X