Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rozdiel medzi živnostníkom a autorom (slobodným povolaním). Výhody a nevýhody.

Rozdiel medzi živnostníkom a autorom
Fotobanka Pixmac
11. mája 2012 Tlačiť

Fyzická osoba, ktorá sa rozhodne podnikať, môže vykonávať činnosť podľa viacerých písmen zákona o dani z príjmov, ale aj výkon jej činnosti ako takej sa môže podľa druhu riadiť ustanoveniami rôznych zákonov. Všeobecne všetky fyzické osoby, ktoré vykonávajú činnosť nazývame samostatne zárobkovo činnými osobami a ďalej sa tieto osoby delia do viacerých skupín:

  • Osoby majúce príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva
  • Živnostníci
  • Osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov (notári, advokáti, audítori …)
  • Osoby s príjmami z poskytnutia práv z priemyselného alebo duševného vlastníctva (autori)
  • Osoby vykonávajúce činnosti ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním (športovci, umelci …)
  • Sprostredkovatelia
  • Tlmočníci, znalci

V tomto článku sa zameriame na hlavné rozdiely medzi skupinou, ktorú tvoria živnostníci spolu s ostatnými osobami a skupinou, ktorú tvoria autori.

Živnostenský zákon versus Autorský zákon

Živnostníci, sú fyzické osoby vykonávajú sústavnú činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a ich činnosť, práva a povinnosti sú ustanovené v Živnostenskom zákone. Osoby s príjmami z poskytnutia práv z priemyselného alebo duševného vlastníctva, teda autori sa riadia Autorským zákonom. Toto sú dva hlavné rozdiely, ktoré sa týkajú výkonu samotnej činnosti jednej a druhej skupiny.

Živnostníci a zdravotné poistenie

Odo dňa kedy fyzická osoba získa oprávnenie na podnikanie je povinná sa do 8 dní nahlásiť do zdravotnej poisťovne, vypočítať si vymeriavací základ a platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie, ktoré sú splatné do 8 dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preddavky platia. Pokiaľ takáto osoba predtým nepodnikala, je povinná platiť preddavky z minimálneho vymeriavacieho základu stanoveného zákonom. Ak takáto osoba, má zároveň príjmy zo zamestnania, to znamená že z tohto titulu platí preddavky na verejné zdravotné poistenie môže si pri takomto súbehu určiť nulové preddavky z titulu vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Musí však počítať s tým, že pokiaľ dosiahne z podnikania príjmy, bude musieť prípadný nedoplatok na verejnom zdravotnom poistení, ktorý jej môže vzniknúť v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Autori a zdravotné poistenie

Autori nie sú povinní sa hlásiť v zdravotnej poisťovni z titulu toho, že začnú mať príjmy na základe autorského zákona. Musia však byť povinne zdravotne poistení z iného titulu, teda buď sú zdravotne poistení z titulu príjmov zo závislej činnosti (zamestnania) alebo sú tzv. samoplatiteľmi preddavkov na verejné zdravotné poistenie.

Minimálny vymeriavací základ samoplatiteľa zdravotného poistenia sa rovná minimálnemu vymeriavaciemu základu živnostníka. Nakoľko príjmy z poskytnutia priemyselných alebo duševných práv, teda príjmy na základe autorského zákona ú príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, tieto príjmy spadajú do kategórie príjmov, z ktorých sa platia odvody do zdravotnej poisťovne. Výšku odvodov z príjmov podľa autorského zákona sa však autor dozvie iba z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré mu vykoná zdravotná poisťovňa a tá bude čerpať údaje z jeho daňového priznania k dani z príjmov.

Živnostníci a sociálne poistenie

Povinnosť platenia odvodov na balík poistení do sociálnej poisťovne sa posudzuje vždy k 1.7. bežného roka. Odo dňa získania oprávnenia na výkon činnosti, živnostník povinne poistený nie je, nemusí sa prihlasovať v Sociálnej poisťovni. Povinnosť prihlásiť sa mu vznikne až k 1.7. nasledujúceho kalendárneho roku, v prípade, že prekročí zákonom stanovenú výšku príjmov stanovenú zákonom, t.j. dvanásťnásobok minimálneho vymeriavacieho základu a stane sa povinne nemocensky poistenou osobou. Hranica príjmov od ktorej je povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne je za rok 2011 je vo výške 4078,68 eur. Pokiaľ dosiahol príjmy (pozor zákon hovorí o príjmoch, nie o základe dane) nižšie ako je táto hranica, povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne mu nevzniká.

Autori a sociálne poistenie

Autori sú od povinnosti platiť odvody do sociálnej poisťovne oslobodení. Veľká zmena v platení odvodov do sociálnej poisťovne pre nich nastane k 1.7.2013. Vtedy sa zaradia do skupiny povinne nemocensky poistených osôb, ktoré sú po splnení zákonom stanovených podmienok povinné platiť odvody do sociálnej poisťovne. K tomuto dátumu sa bude posudzovať ich príjem dosiahnutý za rok 2012 a pokiaľ prekročil zákonom stanovenú výšku sú povinní platiť odvody do sociálnej poisťovne.

Živnostníci a daň z príjmov

Živnostníci sú povinní podať daňové priznanie k dani z príjmov v prípade, že:

  • Ich príjmy zo živnosti prekročili polovicu nezdaniteľnej časti základu dane určenú pre dané zdaňovacie obdobie
  • Zo živnosti vykazujú stratu (príjmy z podnikania boli nižšie ako výdavky vynaložené na dosiahnutie týchto príjmov)

Sadzba dane z príjmov je 19% a všeobecne sa odporúča živnostníkom podať daňové priznanie aj v prípade, že im táto povinnosť nevyplýva zo zákona. Základ dane (sumu, z ktorej bude vypočítaná samotná daň z príjmov) si vypočítajú ako rozdiel medzi dosiahnutými zdaniteľnými príjmami a výdavkami na ne vynaloženými.  Na určenie daňových výdavkov môže živnostník použiť dva spôsoby – paušálne alebo preukázateľné (skutočné) výdavky.

Autori a daň z príjmov

Sadzba dane z príjmov dosiahnutých na základe autorského zákona je 19%. Autori majú oproti živnostníkom povinnosť zo svojich príjmov odviesť 2% ako príspevok do Literárneho fondu. Autori majú možnosť zo svojich príjmov si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% z dosiahnutých zdaniteľných príjmov.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X