- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Slovensko
- Čo je to rozhodcovský súd a ako prebieha rozhodcovské konanie v roku 2024?
Čo je to rozhodcovský súd a ako prebieha rozhodcovské konanie v roku 2024?
Každého z nás môže v živote postretnúť situácia, v rámci ktorej sa ocitne pred súdom, prípadne je nútený využiť služby právnika či advokáta. Vo svete podnikania sú však k dispozícii dve rôzne možnosti. Okrem klasického, štátneho, súdu možno využiť aj rozhodcovský súd. Aký je medzi nimi rozdiel sa dočítate v článku.
Čo je to rozhodcovský súd?
Rozhodcovský súd nie je všeobecným súdom. Stále rozhodcovské súdy rozhodujú spory vzniknuté z tuzemských a z medzinárodných obchodnoprávnych a občianskoprávnych vzťahov, ak je miesto rozhodcovského konania v Slovenskej republike. V rozhodcovskom konaní možno rozhodovať všetky spory týkajúce sa právnych vzťahov, ohľadom ktorých možno uzatvoriť dohodu o urovnaní, vrátane sporov o určení, či tu právo alebo právny vzťah je alebo nie je. Rozhodcovské súdy existujú popri všeobecných súdoch.
V rozhodcovskom konaní možno rozhodovať len spory, ktoré účastníci konania pred súdom môžu skončiť súdnym zmierom.
V rozhodcovskom konaní nemožno rozhodovať spory:
- o vzniku, zmene alebo o zániku vlastníckeho práva a iných vecných práv k nehnuteľnostiam,
- o osobnom stave,
- súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí,
- ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a vyrovnacieho konania.
Zriaďovateľom stáleho rozhodcovského súdu so sídlom na území Slovenskej republiky môže byť od 1. 1. 2020 len Slovenský olympijský a športový výbor, národný športový zväz alebo komora zriadená zákonom. Právnická osoba je povinná na svoje náklady zriadiť a udržiavať stály rozhodcovský súd, ak to ustanovujú osobitné predpisy. Za rozhodcovský súd koná jedna osoba alebo viac osôb, závisí to od dohody zúčastnených strán, počet rozhodcov však musí byť vždy nepárny. Zástupcovia rozhodcovských súdov sa nazývajú rozhodcovia. Rozhodcom sa môže stať každá fyzická osoba, na ktorej sa zmluvné strany dohodnú. Rozhodca musí splniť len tri podmienky – plnoletosť, bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony.
- o vzniku, zmene alebo o zániku vlastníckeho práva a iných vecných práv k nehnuteľnostiam,
- o osobnom stave,
- súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí,
- ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a reštrukturalizačného konania.
V rozhodcovskom konaní nemožno rozhodovať ani spory medzi dodávateľom a spotrebiteľom vyplývajúce zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiace so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré možno rozhodovať v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní.
Rozhodcovská zmluva
Priebeh rozhodcovského konania
Celý priebeh je riadený rokovacím poriadkom, záväzným pre konkrétny rozhodcovský súd. Proces začína žalobou, ktorá je doručená na rozhodcovský súd. Ak si účastníci sporu vybrali jedného rozhodcu, žaloba je doručená aj jemu. Na súde sa nevyžaduje prítomnosť advokátov, ba dokonca celé súdne konanie sa môže uskutočniť v písomnej forme. Podaná žaloba je doručená druhej strane, ktorá má priestor na vyjadrenie. Žalobu je možné kedykoľvek meniť a dopĺňať, až do momentu vynesenia rozsudku. Hneď ako sa druhá strana vyjadrí k žalobe, nariadi rozhodcovský súd ústne pojednávanie alebo vynesie rozsudok bez toho, aby k pojednávaniu vôbec došlo. Účastníci rozhodcovského konania majú v rozhodcovskom konaní rovné postavenie. Každému účastníkovi rozhodcovského konania sa má poskytnúť rovnaká možnosť na uplatnenie jeho práv a na ich ochranu.
Pozitíva rozhodcovského súdu
Najväčšími pozitívami sú rýchlosť konania a nižšie finančné náklady v porovnaní so všeobecnými súdmi. Rozhodcovským súdom možno vyriešiť aj spory so zahraničnými obchodnými partnermi. Ďalšou dobrou črtou tohto procesu je flexibilita. Pri riešení sporu si možno vybrať ktorýkoľvek zo zoznamu rozhodcovských súdov, prihliadnuc na vzdialenosť od vašej firmy, prípadne referencie. Vybrať si môžete aj rozhodcu, dajte však pozor na to, aby bol nestranný a spor rozhodol objektívne. Rozhodcovský rozsudok je platný aj v zahraničí. Ak je dlžník zo zahraničia alebo tam vlastní majetok, rozsudok o zaplatení dlžnej čiastky je platný okamžite bez potreby ďalších dokumentov či osvedčení.
Negatíva rozhodcovského súdu
K najvýraznejším negatívam patrí nižšia miera nezávislosti a nestrannosti, ktorá sa môže prejaviť aj pri rozhodovaní rozhodcov. Rozhodcovský súd môže nechať zriadiť aj jeden z účastníkov rozhodcovského konania. Na prvý pohľad je zrejmé, že v takomto prípade by mohol súd rozhodnúť v prospech svojho zriaďovateľa. Rozhodcovský rozsudok charakterizuje konečnosť. Nemôžete sa voči nemu odvolať a prijať ho budete musieť aj v prípade, že rozhodca sa nerozhodol správne a vynesený rozsudok je v istom ohľade nesprávny. Rozhodcovský súd nemôže rozhodovať vo všetkých oblastiach. Predmetom konania nesmie byť napr. rozvod manželstva, vlastnícke právo k nehnuteľnosti či exekúcia.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.