Samozdanenie DPH

Samozdanenie je proces, ktorý súvisí s daňou z pridanej hodnoty. Ide o častý jav, ktorý však stále nie je mnohým podnikateľom jasný. Týka sa prenesenia daňovej povinnosti na odberateľa, ktorý je povinný vypočítať a odviesť daň z pridanej hodnoty. Kedy sa uplatňuje samozdanenie, koho sa týka a akým spôsobom sa vykonáva? Dozviete sa v tomto článku.
Princíp samozdanenia
Daň z pridanej hodnoty funguje na jednoduchom princípe. Platiteľ DPH je povinný uplatňovať v cene predaných tovarov a služieb DPH a zároveň má nárok na odpočet DPH z prijatých plnení. Takýmto spôsobom sa zdaňuje len pridaná hodnota v každom článku obchodného reťazca. Väčšinou sa takýto proces deje medzi dvoma subjektmi – dodávateľ a odberateľ. Sú však prípady, kedy výstup aj vstup DPH vykoná jedna a tá istá osoba. Tento krok sa nazýva samozdanenie.
Samozdanenie je proces, kedy odberateľ dostane od dodávateľa faktúru bez DPH (s poznámkou o prenose daňovej povinnosti), sám je povinný vypočítať zo základu dane výšku DPH a odviesť je štátu. Robí tak prakticky to isté, ako jeho dodávateľ, ktorý by k cene tovaru alebo služby pripočítal DPH a odviedol by ju do štátneho rozpočtu. Zároveň, ak ide o nákup súvisiaci s podnikaním, platiteľ DPH má nárok aj na odpočet DPH. To znamená, že celkový daňový dopad je neutrálny.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Praktické príklady
- Kedy sa uplatňuje samozdanenie
- Samozdanenie pri nákupe tovaru zo zahraničia
- Samozdanenie pri prijatí služby zo zahraničia
- Tuzemské samozdanenie