Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy sa uplatňuje samozdanenie DPH v roku 2023?

samozdanenie dph
samozdanenie dph Foto: Thinkstock
28. októbra 2022 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Samozdanenie je proces, ktorý súvisí s daňou z pridanej hodnoty. Ide o častý jav, ktorý však stále nie je mnohým podnikateľom jasný. Týka sa prenesenia daňovej povinnosti na odberateľa, ktorý je povinný vypočítať a odviesť daň z pridanej hodnoty. Kedy sa uplatňuje samozdanenie, koho sa týka a akým spôsobom sa vykonáva? Dozviete sa v tomto článku.

Princíp samozdanenia

Daň z pridanej hodnoty funguje na jednoduchom princípe. Platiteľ DPH je povinný uplatňovať v cene predaných tovarov a služieb DPH a zároveň má nárok na odpočet DPH z prijatých plnení. Takýmto spôsobom sa zdaňuje len pridaná hodnota v každom článku obchodného reťazca. Väčšinou sa takýto proces deje medzi dvoma subjektmi – dodávateľ a odberateľ. Sú však prípady, kedy výstup aj vstup DPH vykoná jedna a tá istá osoba. Tento krok sa nazýva samozdanenie.

Samozdanenie je proces, kedy odberateľ dostane od dodávateľa faktúru bez DPH (s poznámkou o prenose daňovej povinnosti), sám je povinný vypočítať zo základu dane výšku DPH a odviesť je štátu. Robí tak prakticky to isté, ako jeho dodávateľ, ktorý by k cene tovaru alebo služby pripočítal DPH a odviedol by ju do štátneho rozpočtu. Zároveň, ak ide o nákup súvisiaci s podnikaním, platiteľ DPH má nárok aj na odpočet DPH. To znamená, že celkový daňový dopad je neutrálny.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Praktické príklady
  • Kedy sa uplatňuje samozdanenie
  • Samozdanenie pri nákupe tovaru zo zahraničia
  • Samozdanenie pri prijatí služby zo zahraničia
  • Tuzemské samozdanenie

Príklad

Spoločnosť – platiteľ DPH dodáva stavebné práce inej spoločnosti – platiteľovi DPH. V prípade dodania stavených prác medzi dvoma platiteľmi sa uplatňuje režim prenesenia daňovej povinnosti. Dodávateľ vystaví faktúru bez DPH s poznámkou o prenesení daňovej povinnosti. Cena služby je 10 000 €. Odberateľ je povinný dané dodanie samozdaniť. To znamená, že z hodnoty služby – základu dane vypočíta 20 % DPH – 2 000 €. Ak danú dodávku použije na podnikanie, má nárok na odpočet v tom istom zdaňovacom období. Nárok na odpočet je v rovnakej výške ako povinnosť – 2 000 € (ak odberateľ neuplatňuje koeficient DPH). Výsledný dopad na DPH je neutrálny, ale musí sa vykázať v daňovom priznaní a rovnako aj v kontrolnom výkaze.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dphknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2023samozdanenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X