Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SaS navrhuje prijať pružnejší Zákonník práce

Ekonomika/48/navrhuje prijat pruznejsi zakonnik prace
Sprava: Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a ¼ubomír Galko poèas rokovania 29. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 28. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák Sprava: Poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a Ľubomír Galko počas rokovania 29. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 28. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
19. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pracovný pomer na určitý čas by sa podľa predstavy SaS mohol uzatvárať až na päť rokov s tým, že takýto pomer možno počas piatich rokov päťkrát predĺžiť.

Liberáli chcú zo Zákonníka práce vypustiť súčasné sadzby minimálnych mzdových nárokov

Poslanci za stranu Sloboda a solidarita (SaS) predložia do parlamentu návrh nového Zákonníka práce. Ako na tlačovej besede uviedol šéf SaS Richard Sulík, základnou filozofiou návrhu nového pracovného kódexu je pružnosť. Podľa neho ide o zásadnú reformu pracovného práva, ktorá prispeje k zvýšeniu zamestnanosti a rastu platov na Slovensku. „Zamestnávanie nesmie byť rizikom, ktorému sa snažia zamestnávatelia vyhnúť,“ povedal Sulík. SaS navrhuje znížiť množstvo regulácií v pracovnom práve. Počet paragrafov v Zákonníku práce má podľa Sulíka klesnúť zo súčasných 250 na 173.
 
„Náš návrh Zákonníka práce neznamená návrat do kapitalizmu 19. storočia, je to moderná norma,“ upozornil podpredseda SaS Jozef Mihál. Ich podoba pracovného kódexu podľa exministra práce v plnej miere rešpektuje všetky smernice Európskej únie a medzinárodné dohovory, ktorými je Slovensko viazané. „Väčšina pracovných a mzdových podmienok bude v rovine dohody zamestnanca a zamestnávateľa,“ povedal Mihál. Podľa neho sa tak výrazne zjednoduší pracovnoprávna legislatíva a tým sa vytvoria podmienky pre rast platov. 
 

 
Pracovný pomer na určitý čas by sa podľa predstavy SaS mohol uzatvárať až na päť rokov s tým, že takýto pomer možno počas piatich rokov päťkrát predĺžiť. V súčasnosti je možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky a predĺžiť ho možno počas dvoch rokov najviac dvakrát. Výplatu odstupného chce SaS ponechať na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Nárok na odstupné by mal zamestnanec vtedy, ak si neuplatní nárok na výpovednú lehotu. 
 
Liberáli chcú zo Zákonníka práce vypustiť súčasné sadzby minimálnych mzdových nárokov, ktoré garantujú spodnú hranicu výšky mzdy zamestnanca v závislosti od náročnosti vykonávaných prác. Na Slovensku by tak platila len jedna úroveň minimálnej mzdy, a nie ako v súčasnosti jej šesť úrovní podľa náročnosti práce. Sas chce podľa Mihála zaviesť mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu vo výške 25 % z priemerného zárobku, ktoré sa v súčasnosti neuplatňuje. Liberálny Zákonník práce by tiež zrušil súčasnú definíciu závislej práce.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X