Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci zarobia priemerne 784 eur za mesiac

Slováci zarobia priemerne 784 eur za mesiac
Ilustračné foto SITA
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenska dosiahla v treťom štvrťroku 784 eur. Ako ďalej informuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, dynamika jej rastu sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zmiernila o 0,5 percentuálneho bodu na 2 %.

 
Sezónne očistená nominálna mzda oproti druhému štvrťrok vzrástla o 0,4 %. Štatistický úrad zaznamenal aj medziročný pokles reálnej mzdy, ktorého dôvodom je podľa ŠÚ SR medziročný pokles reálnej mzdy. V porovnaní s tretím kvartálom 2011 sa prehĺbil o 0,2 percentuálneho bodu na 1,6 %.
 

Najviac peňazí berú IT-čkári

V nominálnom vyjadrení najviac zarábali zamestnanci v oblasti informačných a komunikačných technológií, a to v priemere 1 544 eur. Priemerná nominálna mzda ľudí pracujúcich v sektore finančných a poisťovacích činností bola 1 421 eur. Prvú trojicu odvetví s najvyššími mzdami uzatvára dodávka elektriny a plynu, kde priemerný mesačný plat jedného zamestnaného 1 420 eur. 
 
 
Mzdu nižšiu ako priemer hospodárstva mali pracujúci v deviatich odvetviach. Najnižšiu mzdu, konkrétne 545 eur, zaznamenali štatistici u zamestnancov v sektore ubytovacích a stravovacích služieb. Pracujúci v oblasti ostatných činností zarobili mesačne 601 eur, v stavebníctve to bolo 606 eur. 
 

Zdravotníci si polepšili

Štatistický úrad eviduje medziročný rast priemerných mesačných miezd v prevažnej časti odvetví. Najvyšší, 9,2-percentný relatívny rast zaznamenali štatistici v zdravotníctve a sociálnej pomoci. Zamestnaní v oblasti v dodávky elektriny a plynu si prilepšili o 4 %. Naopak, o 8,2 % menej zarobia ľudia v administratívnych službách. Pokles o 2,2 % zaznamenal ŠÚ SR aj u zamestnancov v ťažbe a dobývaní. 
 
V podnikoch s 20 a viac zamestnancami evidovali štatistici nárast priemernej nominálnej mesačnej mzdy o 5,2 % na 930 eur, v príspevkových organizáciách to bol 3-percentný rast na 687 eur. Plat pracovníkov rozpočtových organizácií stúpol o 2 % na 771 eur. V prípade malých podnikov do 19 zamestnancov zaznamenal ŠÚ SR pokles miezd o 7,8 % na 625 eur. 
 
Z regionálneho hľadiska mali najvyššiu priemernú nominálnu mesačnú mzdu ľudia pracujúci v Bratislavskom kraji, a to 996 eur. V ostatných krajoch sa hodnota mzdy pohybovala od 593 eur (Prešovský kraj) do 723 eur (zhodne Trnavský a Košický kraj). V porovnaní s tretím štvrťrokom vlaňajška vzrástla priemerná mesačná mzda takmer vo všetkých krajoch s výnimkou trnavského a nitrianskeho. Najrýchlejší, 4,4-percentný rast mzdy štatistici zaznamenali v Trenčianskom kraji. V prvom až treťom štvrťroku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 782 eur. Medziročne sa zvýšila o 2,2 %, reálna mzda klesla o 1,4 %. Rast nominálnej mzdy bol o 0,6 p. b. pomalší ako v rovnakom období minulého roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X