Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenské hospodárstvo v roku 2012 prekvapilo

Hospodárstvo prekvapilo, potiahli ho automobilky
Ilustračné foto SITA/AP
31. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenské hospodárstvo v roku 2012 prekonalo očakávania. Aj v tomto období dokonca patrilo pri pohľade na dynamiku k lídrom nie len v rámci regiónu, ale aj eurozóny a celej Európskej únie.

 
Medziročná rastová dynamika však počas roka klesala a detailná štruktúra hrubého domáceho produktu podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho odhalila viaceré slabé miesta.
 

Problémom ekonomiky sú klesajúce investície

„Rast ekonomiky totiž ťahal výhradne dopyt zo zahraničia, zatiaľ čo domáca spotreba a investície opäť zaostali za predkrízovými úrovňami a väčšinu roka ďalej klesali,“ tvrdí Arady. Pohľad na výkon jednotlivých sektorov navyše podľa neho odhalil ďalšie hrozby slovenskej ekonomiky. Tá je totiž závislá na výrobe automobilov, ktorá stála za celým rastom priemyslu v roku 2012, čo udržateľnosti rastu príliš nenahráva. „Odhliadnuc od výroby automobilov, slovenská ekonomika v roku 2012 prinajlepšom prešľapovala na mieste, zvyšku ekonomiky sa totižto moc nedarilo,“ dodal analytik. 
 
 
 
Slovenská ekonomika tak podľa očakávania postupne pribrzďuje svoj rast. V treťom štvrťroku 2013 medziročne narástla o 2,1 %, pričom jej dynamika rastu bola v druhom štvrťroku 2,6 % a v prvom 2,9 %. Pod spomaľovanie sa pravdepodobne podpisuje ochladzovanie u našich obchodných partnerov. Nemecká ekonomika v treťom štvrťroku pribrzdila z 1,0 % na 0,9 % a česká ekonomika zotrvala v recesii. Spomaľovanie ekonomiky sa už zreteľnejšie podpisuje aj na zamestnanosti.
 
„Kým doteraz sa skôr spomaľoval rast pracovných miest, tak teraz sa trh práce začína stále viac približovať k stagnácii a v budúcom roku môže hroziť dokonca pokles zamestnanosti,“ dodala analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Celkovo tak slovenské hospodárstvo v roku 2012 spomalí svoju dynamiku oproti 3,2 % z roku 2011. Aktuálne bankoví analytici predpokladajú, že reálny rast hrubého domáceho produktu dosiahne v roku 2012 úroveň 2,4 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X