Slovenskí europoslanci chcú vystupovať pravidelne v NR SR
Slovenskí europoslanci chcú listom navrhnúť predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi, aby mohli pravidelne vystupovať v pléne slovenského parlamentu.
Slovenskí europoslanci chcú vystupovať v pléne národnej rady
V relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12 to povedala europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD). „Dohodli sme sa na jednej dobrej myšlienke, všetci trinásti poslanci za Slovensko sme pripravili list, aby umožnil europoslancom vystúpiť v nejakých časových intervaloch v pléne národnej rady. Bol by to jeden z priestorov, kde by mohli zaznieť informácie o našej činnosti,“ uviedla Flašíková Beňová. List pre Pašku by mali podľa jej slov dokončiť v pondelok.
Slovenský europoslanec v slovenskom parlamente neexistuje, poznamenal v diskusii ďalší zástupca Slovenska v Bruseli Branislav Škripek (OĽaNO). „Slovenský europoslanec nemal doteraz povinnosť aspoň raz za rok predniesť správu o svojej činnosti. Jasné, že slovenský občan nevie, čo jeho europoslanec robí, keď ani svojim kolegom nepríde raz za štyri roky povedať, čo robil,“ vravel Škripek. Podľa Flašíkovej Beňovej by mali slovenskí europoslanci dostať možnosť chodiť aj na zasadnutia výborov nášho parlamentu. „Tam, kde sa bude diskutovať o téme, ktorá sa preberá aj v Európskom parlamente,“ doplnila.
Europoslanec Richard Sulík (SaS) je tiež za to, aby sa rokovania Výboru NR SR pre európske záležitosti konali v deň, keď nie sú europoslanci na rokovaní v Bruseli. Anna Záborská (KDH) v debate o väčšej informovanosti občanov o práci europoslancov uviedla, že podľa jej skúseností sa nedá stihnúť viac ako dvesto stretnutí za rok. Podľa Sulíka je dôležité využívať aj sociálne siete.
Podľa Beňovej sa v novom funkčnom období europarlamentu posunie debata viac k ekonomickým a sociálnym témam. Škripek sa chce venovať hodnotovým otázkam, akými je uprednostňovanie rodiny ako základu ekonomiky. Záborská chce presadzovať možnosti pre rodinné podnikanie. Sulík sa chce zamerať na oblasť vnútorného trhu únie, sledovať chce aj čerpanie eurofondov a otázku ich prípadného zneužívania.