Až polovica zúčastnených finančných riaditeľov sa vyjadrila, že pociťujú nedostatok talentovanej a kvalifikovanej pracovnej sily. Najväčší nedostatok by pritom mal byť na strednej a vyššej úrovni riadenia.
Vyššie náklady firiem vyplývajú zo zmien v legislatíve
Postoj finančných riaditeľov podnikov k vývoju slovenskej ekonomiky je napriek očakávanému miernemu rastu stále pomerne konzervatívny. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte medzi finančnými riaditeľmi v strednej Európe, podľa ktorého viac ako polovica finančných riaditeľov na Slovensku očakáva, že hospodárstvo v roku 2014 porastie najviac o 1,5 %, zvyšní očakávajú rast od 1,5 % do 3 %. Stále viac opýtaných pritom vníma nadpriemernú alebo vysokú mieru externej finančnej a ekonomickej neistoty. Kým pred rokom to bola len polovica respondentov, teraz je to už 60 % opýtaných.
„Dôležité je poznanie, že finanční manažéri odkladajú plány rastu. Takmer 80 % respondentov uviedlo, že nie je správny čas vystaviť súvahu ich spoločností väčším rizikám,“ uviedla vedúca partnerka oddelenia auditu spoločnosti Deloitte Zuzana Letková. Ako dodal riaditeľ na oddelení consultingu v Deloitte Peter Horovčák, slovenské podniky sa chcú v najbližších 12 mesiacoch zamerať najmä na znižovanie nákladov a zvyšovanie tržieb. Tieto dve oblasti sú nastavené ako najvyššia priorita u vyše štvrtiny respondentov.
Väčšina finančných riaditeľov na Slovensku sa podľa prieskumu domnieva, že náklady na financovanie ich spoločností by sa nemali meniť. Mierny nárast očakáva 44 % opýtaných a výraznejšie zvýšenie len 3 %. Pre tretinu spoločností je bankový úver atraktívnym zdrojom financovania. Mieru úverovej zaťaženosti neplánujú zmeniť dve tretiny spoločností, štvrtina ju plánuje dokonca znížiť. Až polovica zúčastnených finančných riaditeľov sa vyjadrila, že pociťujú nedostatok talentovanej a kvalifikovanej pracovnej sily. Najväčší nedostatok by pritom mal byť na strednej a vyššej úrovni riadenia.
Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu, vyššie náklady vyplývajúce zo zmeny legislatívy, najmä kvôli zmenám v Zákonníku práce a v sociálnom zabezpečení, zaznamenalo až 85 % spoločností. Približne dve tretiny opýtaných uviedlo zvýšenie nákladov do 5 %. Redukciu pracovných miest v súvislosti so zmenou Zákonníka práce však pripúšťa len tretina spoločností. Približne rovnaký počet očakáva aj mierny nárast nezamestnanosti v najbližších mesiacoch.