Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti na 46. miesto

Foto: SITA
28. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najväčšími výzvami v najbližších troch rokoch pre Slovensko sú vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschopnosti na prilákanie zahraničných investícií. 

V kvalite podnikateľského prostredia sme za Českom aj Poľskom

Slovensko je 46. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 61 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zhoršilo o jedno miesto. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2015. Ročenku zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD) v spolupráci so slovenskou Nadáciou F.A. Hayeka a 54 ďalšími organizáciami z celého sveta. 

Pri porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou (29. miesto), ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou v rámci regiónu Visegrádskej štvorky (V4). Medziročne si ČR polepšila o štyri miesta. Poľsko sa posunulo o tri miesta, keď skončilo na 33. priečke. Slovensko sa tento rok umiestnilo tesne pred Maďarskom, ktoré je na 48. pozícii.

„Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 až 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám vôbec za ostatné roky nepodarilo udržať,“ konštatovala Nadácia F.A. Hayeka. 

Podľa najnovšieho vydania ročenky sú najväčšími výzvami v najbližších troch rokoch pre Slovensko vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschopnosti na prilákanie zahraničných investícií. Medzi ďalšie výzvy je možné opäť zaradiť potrebu znižovania regulačného a administratívneho zaťaženia podnikania na Slovensku alebo slabú podporu inovácií a nízku mieru transparentnosti. 

Zmeny v čele rebríčka

Prvú priečku si aj v roku 2015 udržiavajú Spojené štáty americké, čo odzrkadľuje výkonnosť ich podnikov, silný finančný sektor, podporu inovácií a ich dominantné postavenie v technológiách a infraštruktúre. Na popredných miestach nastali medziročne zmeny. Malé ekonomiky Hongkong (2. pozícia) a Singapur (3. miesto) predbehli Švajčiarsko (4. priečka).

eBooky: 

Tieto krajiny naďalej podľa ročenky dominujú v prosperite vďaka exportu, úspešnosti v podnikaní a inováciách. V prvej desiatke zostalo viacero krajín z minulého roku ako Kanada (5.), Nórsko (7.), Dánsko (8.), Švédsko (9.) a Nemecko (10. miesto). Pridalo sa k nim aj Luxembursko na 6. mieste, ktoré postúpilo z 11. miesta v roku 2014. 

Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 342 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. 

Opozícia chce opravovať chyby Smeru-SD

Podľa podpredsedu pre ekonomiku strany Most-Híd Ivana Švejnu sa kvalita podnikateľského prostredia zhoršila vďaka politike strany Smer-SD. K tomuto nepriaznivému stavu prispeli podľa neho nesystémové opatrenia vládnej strany.

„Strana Most-Híd viackrát upozorňovala, že politika Smeru zlyhávala napríklad v oblasti podpory podnikania, zamestnávania, konkurencie a trhového prostredia. Prieskum IMD opodstatnenosť našej kritiky voči viacerým zlým krokom vlády, bohužiaľ, už iba potvrdil,“ zhodnotil Švejna. 

Ako uviedol v stanovisku poslanec NR SR Eugen Jurzyca, strana SaS má pripravené kroky na zrušenie chybných rozhodnutí vlády Roberta Fica, ako aj kroky na riešenie problémov, ktoré súčasná vláda ignoruje.

„Spolu s kolegami Janou Kiššovou, Jozefom Mihálom, Ľubomírom Galkom a Jozefom Rajtárom na čele s predsedom Richardom Sulíkom finišujeme náš ekonomický reformný program, ktorý čochvíľa zverejníme,“ poznamenal Jurzyca.

Pripravované opatrenia podľa neho smerujú k zníženiu daní z príjmu, byrokracie, ale aj k eliminácii plytvania s verejnými peniazmi, či spružneniu Zákonníka práce.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X