Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko kleslo v konkurencieschopnosti na 46. miesto

Foto: SITA
28. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najväčšími výzvami v najbližších troch rokoch pre Slovensko sú vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschopnosti na prilákanie zahraničných investícií. 

V kvalite podnikateľského prostredia sme za Českom aj Poľskom

Slovensko je 46. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 61 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zhoršilo o jedno miesto. Vyplýva to z najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2015. Ročenku zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD) v spolupráci so slovenskou Nadáciou F.A. Hayeka a 54 ďalšími organizáciami z celého sveta. 

Pri porovnaní s najbližšími susedmi je Slovensko v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou (29. miesto), ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou v rámci regiónu Visegrádskej štvorky (V4). Medziročne si ČR polepšila o štyri miesta. Poľsko sa posunulo o tri miesta, keď skončilo na 33. priečke. Slovensko sa tento rok umiestnilo tesne pred Maďarskom, ktoré je na 48. pozícii.

„Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 až 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám vôbec za ostatné roky nepodarilo udržať,“ konštatovala Nadácia F.A. Hayeka. 

Podľa najnovšieho vydania ročenky sú najväčšími výzvami v najbližších troch rokoch pre Slovensko vysoká miera zdaňovania práce, nedostatočná reforma v oblasti rozpočtových výdavkov, vysoká miera korupcie a prepojenia medzi rôznymi štátnymi inštitúciami, ale aj absentujúca snaha vlády o zlepšenie konkurencieschopnosti na prilákanie zahraničných investícií. Medzi ďalšie výzvy je možné opäť zaradiť potrebu znižovania regulačného a administratívneho zaťaženia podnikania na Slovensku alebo slabú podporu inovácií a nízku mieru transparentnosti. 

Zmeny v čele rebríčka

Prvú priečku si aj v roku 2015 udržiavajú Spojené štáty americké, čo odzrkadľuje výkonnosť ich podnikov, silný finančný sektor, podporu inovácií a ich dominantné postavenie v technológiách a infraštruktúre. Na popredných miestach nastali medziročne zmeny. Malé ekonomiky Hongkong (2. pozícia) a Singapur (3. miesto) predbehli Švajčiarsko (4. priečka).

eBooky: 

Tieto krajiny naďalej podľa ročenky dominujú v prosperite vďaka exportu, úspešnosti v podnikaní a inováciách. V prvej desiatke zostalo viacero krajín z minulého roku ako Kanada (5.), Nórsko (7.), Dánsko (8.), Švédsko (9.) a Nemecko (10. miesto). Pridalo sa k nim aj Luxembursko na 6. mieste, ktoré postúpilo z 11. miesta v roku 2014. 

Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 342 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. 

Opozícia chce opravovať chyby Smeru-SD

Podľa podpredsedu pre ekonomiku strany Most-Híd Ivana Švejnu sa kvalita podnikateľského prostredia zhoršila vďaka politike strany Smer-SD. K tomuto nepriaznivému stavu prispeli podľa neho nesystémové opatrenia vládnej strany.

„Strana Most-Híd viackrát upozorňovala, že politika Smeru zlyhávala napríklad v oblasti podpory podnikania, zamestnávania, konkurencie a trhového prostredia. Prieskum IMD opodstatnenosť našej kritiky voči viacerým zlým krokom vlády, bohužiaľ, už iba potvrdil,“ zhodnotil Švejna. 

Ako uviedol v stanovisku poslanec NR SR Eugen Jurzyca, strana SaS má pripravené kroky na zrušenie chybných rozhodnutí vlády Roberta Fica, ako aj kroky na riešenie problémov, ktoré súčasná vláda ignoruje.

„Spolu s kolegami Janou Kiššovou, Jozefom Mihálom, Ľubomírom Galkom a Jozefom Rajtárom na čele s predsedom Richardom Sulíkom finišujeme náš ekonomický reformný program, ktorý čochvíľa zverejníme,“ poznamenal Jurzyca.

Pripravované opatrenia podľa neho smerujú k zníženiu daní z príjmu, byrokracie, ale aj k eliminácii plytvania s verejnými peniazmi, či spružneniu Zákonníka práce.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

28jún6:30Riešenie personálnych problémov pri skončení pracovného pomeru so zamestnancom a vymáhanie škody spôsobenej zamestnancom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X