Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenský trh s technickým spotrebným tovarom oslabil o 8 %

Slovenský trh s technickým spotrebným tovarom oslabil o 8 %
Ilustračné foto SITA
27. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenský trh s technickým spotrebným tovarom si v poslednom štvrťroku 2012 medziročne pohoršil o viac než 8 % a zaknihoval si tak obrat v hodnote 292 mil. eur.
 
Ako ďalej vyplýva z prieskumu GfK Temax Slovakia, najhorší vývoj zaznamenala oblasť spotrebnej elektroniky a informačných technológií.
 

Sektor spotrebnej elektroniky a pokračuje v dvojciferných medziročných poklesoch

Sektory veľkých a malých domácich spotrebičov sú relatívne stabilné, nárast zaznamenala kancelárska technika a foto. Telekomunikačný sektor vyprodukoval v záverečných troch mesiacoch minulého roka obrat 45 mil. eur, čo podľa údajov spoločnosti GfK v medziročnom porovnaní znamená pokles o viac než 6 %. Výsledky za celý rok 2012 sú pre oblasť telekomunikácií o čosi priaznivejšie. S obratom 133 mil. eur si medziročne polepšila o 0,4 %. 
 
„Ani posledný kvartál roku 2012 nezaznamenal zmenu trendu v sektore spotrebnej elektroniky a naďalej pokračoval v dvojciferných medziročných poklesoch,“ uviedol Zdeněk Bárta, vedúci oddelenia Consumer Choices pre SR A ČR. Žiadna z kategórií v rámci spotrebnej elektroniky nevykazuje podľa jeho slov medziročný hodnotový rast. Obrat v závere minulého roka na úrovni 69 mil. eur predstavuje pokles o takmer 15 %. V celoročnom vyjadrení sa obrat tohto sektora prepadol dokonca o viac než 17 %, na 183 mil. eur. 
 
 
 
Negatívny vývoj zasiahol aj segment malých domácich spotrebičov, ktorý v štvrtom kvartáli dosiahol obrat v hodnote 30 mil. eur. Medziročne tak oslabil o 4,8 %. Celkový minuloročný obrat v hodnote 74 mil. eur znamená o čosi miernejší prepad na úrovni 2,2 %. Obrat sektora veľkých domácich spotrebičov sa takmer priblížil k číslam z roku 2011, keď v štvrtom štvrťroku vlaňajška predstavoval 53 mil. eur a poklesol tak len o 0,4 %. Údaje za celý rok hovoria o 1,1-percentnom poklese na 185 mil. eur. 
 
Trh digitálnych fotoaparátov zaznamenal v poslednom štvrťroku medziročný nárast obratu o necelých 14 % na 10 mil. eur. Spomínaný trh zaznamenal dvojciferný rast aj za celý rok 2012, keď dosiahol obrat v sume 30 mil. eur. „Pozitívny vývoj celého trhu výrazne ovplyvnil segment digitálnych zrkadloviek. Z hľadiska obratu ostávajú kľúčovou kategóriou kompakty s pevným objektívom.“ spresnil Bárta. 
 
Trh informačných technológií prechádza podľa GfK zásadným poklesom, ktorý v štvrtom štvrťroku 2012 s obratom 78 mil. eur predstavoval 12 %. Výnimkou z tohto poklesu boli tablety, ktoré prevzali časť podielu notebookov a netbookov. Spotrebný tovar v oblasti IT dosiahol za celý rok 2012 obrat 231 mil. eur, čím oproti predošlému roku oslabil o necelých 10 %. Kancelárska technika v tom istom období evidovala 2,3-percentný nárast obratu na 21 mil. eur, štvrťročne si so 7 mil. polepšila o takmer 9 %. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X