Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálna poisťovňa evidovala v decembri 455 tisíc dohôd

Dane odvody/odvody poistovne/11/socialna poistovna dohody dohodari zmeny
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Pohľad na logo Sociálnej poisťovňe. Bratislava, 22. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Ilustračné foto: SITA
19. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hranica zárobku pri dohodách o brigádnickej práci, do ktorej študenti neplatia odvody, sa od začiatku roka 2015 zvýšila na jednotnú sumu 200 eur.

Najviac bolo dohôd o pracovnej činnosti

Sociálna poisťovňa evidovala v decembri minulého roka v registri poistencov 455 211 uzavretých dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ako ďalej uviedol, najviac bolo dohôd o pracovnej činnosti, a to 198 630.

Dohôd o vykonaní práce bolo 163 106 a dohôd o brigádnickej práci študenta bolo 93 475, z toho 28 967 bolo s dôchodkovým poistením a 64 508 bolo bez dôchodkového poistenia.

V porovnaní s januárom minulého roka, keď bolo registrovaných 369 390 dohôd, vzrástol podľa Višvádera ich počet v decembri vlaňajška o 85 821 a v porovnaní s údajmi z decembra 2013 sa počet dohôd v poslednom mesiaci minulého roka zvýšil o 14 895.

TIP: Na úľavu pri študentských dohodách by mal upozorňovať štát, žiadajú podnikatelia

Najviac dohôd všetkých typov pritom vlani Sociálna poisťovňa registrovala v novembri, a to 466 695 a v októbri, keď ich bolo 465 965. Naopak, najmenej dohôd bolo v prvých dvoch kalendárnych mesiacoch minulého roka (v januári 369 390 a vo februári 392 731). Registrácia dohôd v Sociálnej poisťovni a platenie poistného z nich sa stali pre zamestnávateľov povinnosťou od 1. januára 2013.

Zmeny v roku 2015

Hranica zárobku pri dohodách o brigádnickej práci, do ktorej študenti neplatia odvody, sa pre študentov stredných a vysokých škôl od začiatku roka 2015 zvýšila na jednotnú sumu 200 eur.  Do konca roka 2014 boli študenti od 18 do 26 rokov oslobodení od odvodov do sumy zárobku na jednu brigádnickú dohodu vo výške 159 eur mesačne a študenti do 18 rokov do príjmu z dohody vo výške 68 eur za mesiac.

Študenti vo veku od 18 do 26 rokov mali už do konca roka 2014 pri platení odvodov na dohodu výnimku. Ak na jednu dohodu o brigádnickej práci zarobili do konca roka 2014 do 159 eur mesačne, platil za nich tak ako v minulosti odvody len zamestnávateľ, a to vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy (úrazové a garančné poistenie). Samotný študent pri príjme do 159 eur odvody naďalej neplatil.

Ak chcel byť oslobodený od platenia odvodov študent strednej školy vo veku do 18 rokov, mohol v roku 2014 zarobiť na jednu brigádnickú dohodu najviac 68 eur mesačne.

Tipy na ebooky:

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X