Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálne poistenie počas rodičovskej dovolenky

Dane odvody/odvody poistovne/11/socialne poistenie pocas rodicovskej dovolenky
Ilustračné foto: SITA
6. augusta 2014 Img_5751.jpg Zdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť

Menej zarábajúci rodič môže z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky len získať. Pozor ale na odvody počas rodičovskej dovolenky.

Zamestnanec je počas rodičovskej dovolenky v plnej miere krytý sociálnym poistením

Tým, že nastúpi na rodičovskú dovolenku, tak z hľadiska sociálneho poistenia nič netratí. Naopak, menej zarábajúce ženy (prípadne aj málo zarábajúci muži, ak na rodičovskú dovolenku nastúpili namiesto ženy) môžu z hľadiska budúceho dôchodku na období rodičovskej dovolenky len získať.

Dôchodkové poistenie

Poistné na dôchodkové poistenie platí za ženy na rodičovskej dovolenke štát, čiže odvody počas materskej dovolenky sú z tohto pohľadu vyriešené. Ženy sú pritom poistenkyňami štátu, ak nie sú dôchodkovo poistené ako zamestnankyne alebo samostatne zárobkovo činné osoby, až do šiestich rokov veku dieťaťa. Vymeriavacím základom, z ktorého platí štát poistné, je 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

V tomto roku tak ide o sumu 483 eur (60 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2012). Znamená to, že zamestnankyne s hrubou mzdou nižšou ako 483 eur a samostatne zárobkovo činné ženy s vymeriavacím základom pod 483 eur získajú počas rodičovskej dovolenky väčší dôchodok, ako keby zostali pracovať.

Ak je žena účastníčkou druhého dôchodkového piliera, štát jej v tomto roku počas rodičovskej dovolenky posiela každý mesiac na jej účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti príspevok na dôchodkové sporenie v sume 19,27 eura (ide o 3,99 % z vymeriavacieho základu 483 eur, zvyšných 0,25 % zo sumy príspevku (5 centov), čo je 0,01 % z vymeriavacieho základu, smeruje do správneho fondu Sociálnej poisťovne).

Dôchodok z prvého, štátneho penzijného piliera, za jeden rok rodičovskej dovolenky vypočítame tak, že vymeriavací základ štátu v danom roku vydelíme priemernou mzdou na Slovensku v rovnakom roku a výsledné číslo vynásobíme aktuálnou dôchodkovou hodnotou pre daný rok. Tak sa dopracujeme k výške dôchodku v prípade, ak žena nie je sporiteľkou v druhom dôchodkovom pilieri.

Ak je žena sporiteľka v druhom penzijnom pilieri, tak jej dôchodok z prvého piliera budeme krátiť o 2/9 (ide o pomer príspevkovej sadzby do druhého piliera (4%) voči sadzbe na starobné poistenie-18 %).

Vlani dosiahla priemerná mzda na Slovensku 824 eur, pričom medziročne stúpla o 2,37 %. Ak by sa takýto nárast priemernej mzdy zachoval aj v tomto roku, bola by na úrovni 843 eur. Aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa používa pri výpočte dôchodku v danom roku, pre tento rok predstavuje 10,2524 eura. (Aktuálna dôchodková hodnota sa pravidelne zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku).

Potenciálny dôchodok ženy z prvého piliera za jeden rok rodičovskej dovolenky potom v tomto roku vypočítame takto:

483/843 x 10,2524 = 5,87 eura

Žene, ktorá je sporiteľkou v druhom pilieri, by sa suma dôchodku z prvého piliera krátila o 2/9. Predstavovala by tak 4,57 eura (5,87-0,222×5,87).

Ak je žena sporiteľkou v druhom pilieri, má dve deti a na rodičovskej dovolenke s nimi strávila po tri roky, tak za šesť rokov ako by ako poistenkyňa štátu v tomto roku potenciálne získala zo Sociálnej poisťovne dôchodok v sume približne 27 eur.

Nemocenské poistenie

Žena počas rodičovskej dovolenky síce nie je nemocensky poistená štátom (štát platí za ženu len dôchodkové poistenie), avšak obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok sa jej započítava pri posúdení nároku na materskú dávku ako obdobie poistenia.

Znamená to, že hoci žena nebola počas rodičovskej dovolenky nemocensky poistená (nepracovala popri poberaní rodičovského príspevku), podľa zákona o sociálnom poistení sa ako keby považuje za nemocensky poistenú a bude mať nárok na materský príspevok aj pri nástupe na ďalšiu materskú dovolenku. Výška materskej dávky sa v tomto prípade určí z tzv. predpokladaného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné. V zásade ide o hrubú mzdu zamestnankyne, resp. vymeriavací základ SZČO pred nástupom na predchádzajúcu rodičovskú dovolenku.

Ak žena napríklad v roku 2011 mala vymeriavací základ 600 eur mesačne, v roku 2011 odišla na materskú dovolenku a v roku 2014 nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku s druhým dieťaťom, tak sa jej materská dávka vypočíta rovnako ako v roku 2011 z vymeriavacieho základu 600 eur.

Poistenie v nezamestnanosti

Zákon o sociálnom poistení považuje za obdobie poistenia v nezamestnanosti aj obdobie, počas ktorého mala zamestnankyňa prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Ide teda o rovnaký princíp ako pri nemocenskom poistení. Žena síce nie je počas rodičovskej dovolenky ako zamestnankyňa (SZČO sa to netýka, keďže tie nie sú povinne poistené v nezamestnanosti) poistená v nezamestnanosti, ale toto obdobie sa zo zákona považuje za poistné obdobie. Výsledkom je to, že žena bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti aj v tom prípade, ak ju jej zamestnávateľ prepustí hneď po návrate z rodičovskej dovolenky.

Výška dávky v nezamestnanosti sa v tomto prípade určuje z hrubej mzdy za obdobie dvoch rokov pred nástupom na rodičovskú dovolenku. Ak teda žena nastúpila na rodičovskú dovolenku napríklad v máji 2011 a jej zamestnávateľ ju v máji 2014 po návrate z rodičovskej dovolenky okamžite prepustil, suma dávky v nezamestnanosti sa určí z hrubej mzdy zamestnankyne, ktorú dosahovala v období od mája 2009 do mája 2011.

Príklady

Príklad 1:

Žena ako zamestnankyňa v roku 2010 zarábala v hrubom 800 eur mesačne. V septembri 2011 odišla na materskú dovolenku a požiadala Sociálnu poisťovňu o materskú dávku. Jej denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že úhrn vymeriavacích základov za predošlý rok vydelíme počtom dní v roku. 

Ide o tento výpočet:800×12/365 = 26,30 eura

Denná materská dávka bude z tejto sumy tvoriť 65 % z denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje 17,09 eura. Pri 30-dňovom mesiaci bude materská dávka vo výške 512,7 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 529,79 eura. 

Žena v júni 2014, teda počas rodičovskej dovolenky, porodila ďalšie dieťa a odišla na ďalšiu materskú dovolenku. Keďže obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa jej započítava ako obdobie poistenia, bude mať táto žena opätovne nárok na materskú dávku. 

Materská dávka sa jej pritom vypočíta z rovnakého vymeriavacieho základu ako v septembri 2011. Pri 30-dňovom mesiaci preto opäť dosiahne 512,7 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 529,79 eura.

Príklad 2:

Žena ako samostatne zárobkovo činná osoba v roku 2010 platila poistné na nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu 319,58 eura. V apríli 2011 odišla na materskú dovolenku a požiadala Sociálnu poisťovňu o materskú dávku. Jej denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že úhrn vymeriavacích základov za predošlý rok vydelíme počtom dní v roku. 

Ide o tento výpočet:319,58×12/365 = 10,51 eura

Denná materská dávka bude z tejto sumy tvoriť 65 % z denného vymeriavacieho základu, čo predstavuje 6,83 eura. Pri 30-dňovom mesiaci bude materská dávka vo výške 204,9 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 211,73 eura. 

Žena vo februári 2014, teda počas rodičovskej dovolenky, porodila ďalšie dieťa a odišla na ďalšiu materskú dovolenku. Keďže obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa jej započítava ako obdobie poistenia, bude mať táto žena opätovne nárok na materskú dávku. 

Materská dávka sa jej pritom vypočíta z rovnakého vymeriavacieho základu ako v apríli 2011. Pri 30-dňovom mesiaci preto opäť dosiahne 204,9 eura a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 211,73 eura.

Príklad 3:

Zamestnankyňa odišla v auguste 2011 (6 týždňov pred pôrodom) na materskú a následne na rodičovskú dovolenku. V deň návratu z rodičovskej dovolenky v septembri 2014 (dieťa dovŕšilo tri roky) ju zamestnávateľ prepustil. Žena síce nebola počas rodičovskej dovolenky ako zamestnankyňa poistená v nezamestnanosti, ale toto obdobie sa zo zákona považuje za poistné obdobie. Žena má tak nárok na dávku v nezamestnanosti aj po prepustení po návrate z rodičovskej dovolenky. 

Výška dávky v nezamestnanosti sa jej určí z jej hrubých zárobkov za posledné dva roky pred odchodom na rodičovskú dovolenku. Ide teda o zárobky v období od augusta 2009 do augusta 2011. Žena mala v tom čase hrubú mzdu 700 eur. Denný vymeriavací základ slúžiaci na výpočet dávky určíme tak, že spočítame hrubú mzdu zamestnankyne za dva roky a vydelíme počtom dní počas dvoch rokov (730 dní).

Ide o tento výpočet:700×24/730 = 23,01 eura

Denná výška dávky v nezamestnanosti bude tvoriť 50 % z denného vymeriavacieho základu, teda 11,5 eura. Pri 30-dňovom mesiaci bude dávka v nezamestnanosti vo výške 345 eur a pri 31-dňovom mesiaci bude predstavovať 356,5 eura.

Img_5751.jpg

Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X