Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spotreba elektriny a plynu bude na Slovensku stagnovať

Ilustračné foto: SITA
23. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa Ministerstvo hospodárstva SR sa dá na základe spotreby elektriny počas prvých štyroch mesiacov tohto roku predpokladať, že v tomto roku bude jej spotreba stagnovať.
 
V ďalších rokoch by mala spotreba elektriny na Slovensku medziročne len mierne rásť, a to o približne 1,2 % až do roku 2018.
 

Na Slovensku by sa malo z roka na rok vyrobiť viac elektriny

V minulom roku sa na Slovensku spotrebovalo viac ako 28,7 tisíc gigawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavovalo pokles o 76 gigawatthodín. “Najväčším problémom prognózy je odhad ekonomického vývoja v najbližších rokoch v dôsledku nejasných predstáv o východiskách zo súčasnej ekonomickej krízy,“ dodalo vo svojej správe ministerstvo.
 
V tomto roku by mali energetické zdroje na Slovensku vyrobiť celkovo 29 terawatthodín elektriny. V budúcom roku by to malo byť 29,8 terawatthodín. V roku 2018 by sa malo podľa prognóz ministerstva vyrobiť necelých 40 terawatthodín elektriny. “Budúci vývoj výroby môže byť ovplyvnený rozhodnutím vlastníkov a prevádzkovateľov niektorých významných výrobných zdrojov o ukončení prevádzky z titulu zmeny trhových a regulačných podmienok,“ upozornil rezort hospodárstva. Objem výroby elektriny bol vlani 28,4 tisíc gigawatthodín, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 258 gigawatthodín. 
 

 
Dôvod na radosť nebudú mať ani dodávatelia zemného plynu. Ministerstvo totiž aj pri tejto komodite prognózuje stagnáciu spotreby. “Pre najbližšie obdobie v horizonte troch až piatich rokov sa očakáva skôr stagnácia spotreby plynu predovšetkým s prihliadnutím na celosvetový ekonomický vývoj,“ uviedol v správe rezort hospodárstva, podľa ktorého výšku spotreby plynu negatívne ovplyvňuje napríklad aj zatepľovanie budov, či dostupnosť alternatívnych palív.
 
Podľa prognóz by tak mala dosiahnuť spotreba plynu na Slovensku v tomto roku 5,2 mld. metrov kubických, čo je úroveň minulého roka. V roku 2015 odhaduje ministerstvo spotrebu na úrovni 5,7 mld. metrov kubických a v roku 2020 v objeme 6 mld. metrov kubických plynu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X