Ako spoznáte lenivých workoholikov?
Leniví workoholici sa vyznačujú najmä tým, že pracujú veľa, no ich práci chýba skutočný systém. Títo ľudia sa neustále nachádzajú v akomsi reaktívnom móde, miesto toho, aby si proaktívne nastavili chod celého dňa. Čo to v praxi znamená?
Nedokážu správne určiť priority
Leniví workoholici sa sústredia najmä na to, čo od nich očakáva niekto iný. Hlavný problém tohto systému práce je v tom, že pritom míňajú energiu na rôzne nepodstatné veci a úlohy. Miesto toho by sa mali sústrediť na strategické ciele a tie ďalej rozvíjať. Títo jednotlivci akoby nevedeli riadne vyhodnotiť, čo je v práci skutočne dôležité. Sú ako stroje, ktoré len pracujú, čo napokon spôsobuje, že sa neustále cítia vyťažení. Napriek neúnavnej práci a pocitovo veľkému vyťaženiu však títo jednotlivci nedosahujú požadované výsledky a ani sa neposúvajú vpred.
Nájdete ich na každej kariérnej úrovni
Tento problém sa však netýka len rádových zamestnancov. Bežne ich nájdete aj na mnohých riadiacich pozíciách na rôznych kariérnych úrovňach. Sú to často tí ľudia, ktorí sa najhlasnejšie sťažujú na to, akí sú ohromne zaneprázdnení a ako na nič nemajú čas, lebo stále majú veľa práce. Na druhej strane sa niekedy stáva, že tento prístup im môže priniesť aj povýšenie. Dôvodom je fakt, že sú zároveň veľmi vnímaví a poznajú odpovede na položené otázky. Dokážu tiež vedeniu ukázať, ako veľmi a tvrdo pracujú.
Ako spoznáte lenivého workoholika a či ste aj vy takýmto pracovníkom?
V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko krátkych návodov, ktoré vám v tom môžu pomôcť:
- V prvom rade si skúste spočítať, koľko hodín ste pracovali napríklad minulý týždeň. Ak to nedokážete, môže to byť jedným zo znakov, že patríte medzi týchto jednotlivcov.
- Ďalším znakom môže byť aj to, že po spočítaní odpracovaných hodín zistíte, že je to menej, ako ste si pôvodne mysleli. Ak nemusíte týmto číslom nikomu nič dokazovať, skúste sa zamyslieť nad tým, čo vás pri práci vyrušuje a odstrániť tieto vyrušenia zo svojho pracovného života.
- V ďalšom kroku si prejdite váš kalendár, pracovný zošiť spolu s e-mailami a zhodnoťte, či ste v uplynulom týždni pracovali na kľúčových úlohách. Skúste si pritom spomenúť aj na to, či to bolo vaše vlastné rozhodnutie začať na nich pracovať. Koľko z týchto úloh ste dotiahli tam, kde to bolo nevyhnutné? Ak patríte medzi lenivých workoholikov, toto číslo bude nízke až nulové.
Aby ste nespadli do tejto pasce lenivého workoholika, aspoň 10 % z vášho pracovného času by ste mali venovať projektom, ktoré si sami vyberiete. Zároveň buďte pri hodnotení k sebe úprimní, je to dôležité najmä pre vás a vaše pracovné napredovanie. Ak sa chcete posunúť vpred a vidieť za sebou výsledky, je potrebné na tom neustále pracovať.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.