Workoholizmus vraj môže spôsobiť vážne psychické poruchy
Výsledky veľkej vedeckej štúdie v Nórsku ukázali, že ľudia považovaní za workoholikov majú vyššiu šancu, že časom sa budú musieť pasovať s niektorými vážnymi psychickými ochoreniami.
Štúdia publikovaná časopise Plos One pritom vychádzala z údajov od 16 426 pracujúcich dospelých a jej výsledky ukázali, že workoholici mali zvýšené riziko vzniku ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou), OCD (obsedantno-kompulzívna porucha), úzkosti a depresie. Treba však ešte doplniť, že samotný výskum priamo nepreukázal kauzálnu súvislosť medzi workoholizmom a vznikom uvedených ochorení. Nemožno preto s istotou tvrdiť, že workoholizmus vedie k depresiám či úzkosti a naopak.
Vedúca autorka štúdie a klinická psychologička Cecile Schou Andreassen z nórskej University of Bergen v tejto súvislosti zároveň uviedla, že extrémne ponorenie sa do práce môže byť znakom hlbších psychologických či emocionálnych problémov. Či to však odráža skrývajúce sa genetické predispozície vedúce k workoholizmu alebo naopak, či práve workoholizmus spôsobuje všetky spomenuté psychické poruchy, ostáva podľa jej slov zatiaľ nejasné.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).