Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SR vyhrala arbitráž o projekt jednej zdravotnej poisťovne

SR vyhrala arbitráž
Ilustračné foto SITA
22. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu

Hrozba vyvlastnenia zdravotných poisťovní neexistuje, tvrdí súd

Arbitráž, ktorú inicioval vlastník zdravotnej poisťovne Union, holandská spoločnosť Achmea, pre zámer vlády zaviesť unitárny systém, skončila víťazstvom Slovenska. Informovalo o tom ministerstvo financií (MF). „Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore,“ uviedlo MF. 
 
Achmea sa pustila do arbitrážneho konania so Slovenskom pre hroziace vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré slovenský kabinet pripúšťa ako jednu z možností pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne. Spoločnosť to odôvodňovala tým, že vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Achmea navyše tvrdila, že tento spôsob je v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách. 
 

 
Rovnako tak holandská spoločnosť mala podľa MF namietať i to, že jej investície boli poškodené konaním 17 štátnych nemocníc pri rokovaní o zmluvách. Zdravotnícke zariadenia vypovedali koncom júna minulého roka Unionu zmluvy, neskôr sa s najmenšou poisťovňou dohodli. Podľa poisťovne však vypovedanie zmlúv a následné konanie nemocníc nebolo v súlade s právom. „Tribunál vo svojom rozhodnutí určil, že Achmea B.V. má zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 mil. eur ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340 tis. eur,“ uviedol rezort financií. 
 

Achmea tvrdí, že svoj cieľ dosiahli

Hovorca spoločnosti Achmea Bert Rensen tvrdí, že dôvodom, prečo sa pre arbitráž rozhodli, bola snaha zabrániť vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne a ochrániť tak Union pred vyvlastnením. Podľa jeho slov tento cieľ dosiahli. „Najlepšie to demonštruje skutočnosť, že arbitrážny tribunál rozhodol, že nemá právomoc rozhodnúť, a to najmä z dôvodu, že už neexistuje konkrétna hrozba vyvlastnenia, a preto už nie je žiadny konkrétny problém, ktorým by sa mal zaoberať,“ skonštatoval Rensen. 
 

 
Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej je toto rozhodnutie zase dôkazom toho, že kroky jej rezortu súvisiace s vytvorením unitárneho systému sú správne a plne v súlade nielen s našou, ale aj európskou legislatívou. Projekt jednej poisťovne je nateraz pozastavený, chýba finančné krytie. Jedna štátna poisťovňa mala pritom podľa pôvodných plánov vlády fungovať už v tomto roku. 
 

Spor o 30 mil. eur ešte beží

Pre Slovensko to bol už druhý spor s Achmeou. Vlastník Unionu v prvej arbitráži namietal zákaz zisku zdravotným poisťovniam z čias prvej vlády Roberta Fica. Arbitrážny tribunál v tomto prípade rozhodol, že SR má vlastníkovi Unionu zaplatiť 22 mil. eur ako kompenzáciu škody a ďalšie tri milióny za náklady na právne služby. Verdikt vyniesol ešte v decembri 2012. Pre Slovensko však nie je tento spor ešte uzatvorený. Achmei zatiaľ nič nevyplatilo, na nemeckom súde sa pokúša o zrušenie rozhodnutia arbitrážneho tribunálu. Keďže Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Luxemburský súd ešte v máji minulého roka nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu Achmea.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X