Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát predloží zákon o podpore malého a stredného podnikania

Štát predloží zákon o podpore malého a stredného podnikania
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Foto: SITA
25. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) bude od 1. marca tohto roku používať nový názov Slovak Business Agency (SBA).

So zmenou názvu prichádza aj nová koncepcia podpory malých a stredných podnikov

Víziou Slovak Business Agency je stať sa prvou voľbou slovenských podnikov pri vzniku a rozvoji ich podnikania. „Základným motívom je poskytovať komplexnejšie služby a účinnejším spôsobom pomáhať podnikateľom v rámci celého životného cyklu podnikateľa,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencií minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.
 
Ako ďalej povedal minister, dvojročné úsilie prináša zmeny tejto agentúry. Podnikatelia majú podľa neho na Slovensku veľkú snahu začať v podnikaní. „Avšak udržateľnosť podnikania je Achillovou pätou a je problémom. Snažíme sa poskytnúť také služby, aby udržateľnosť bola ďaleko lepšia,“ dodal Tomáš Malatinský. 
 

 

Štát ide opäť zisťovať bariéry v podnikaní

Ešte v tomto polroku plánuje ministerstvo hospodárstva predložiť zákon o podpore malého a stredného podnikania. „Chceme aby tento štýl podnikania dostal svoju zákonnú ochranu,“ podotkol minister. To podľa Malatinského vytvorí rámec, vymedzí spôsoby a aktérov pre podporu podnikov. „Ako príklad môžem uviesť zavedenie takzvaného testu malých a stredných podnikateľov, teda identifikovanie a odstraňovanie bariér pre podnikanie,“ uviedol šéf rezortu hospodárstva a doplnil, že Slovensko je spomedzi krajín Visegrádskej štvorky jedinou krajinou, ktorá takýto zákon ešte nemá. Minister predpokladá, že návrh zákona sa inšpiruje hlavne legislatívou okolitých krajín. 
 
„Filozofiou SBA je vytvoriť centrum typu one-stop-shop, v ktorom záujemca o podnikanie, podnik v počiatočnom štádiu rozvoja a samozrejme aj existujúci podnik získa informácie, rady, priestor na vlastný rast, či kooperáciu alebo rôzne typy financovania,“ bližšie špecifikoval Malatinský. Ako ďalej pokračoval, nefinančné služby budú v rámci SBA rozdelené do niekoľkých základných foriem, ako napríklad služby akcelerátora, inkubátora alebo služby co-workingu. 
 

 

Návrh podnikateľského zákona upraví oblasti a formy podpory

Generálny riaditeľ NARMSP Branislav Šafárik ďalej uviedol, že rozvoj podnikania sa dá realizovať dvoma smermi, a to budovaním podnikateľského prostredia a samotnými nástrojmi na podporu podnikania. Prvým krokom je podľa neho spolupráca v legislatívnej oblasti pri tvorbe zákona o malých a stredných podnikoch.
 
„Návrh zákona upraví oblasti a formy podpory, pričom počíta so zavedením hybridných nástrojov, teda finančných nástrojov, ktoré budú prepojené s nefinančnými. Návrh zákona po prvýkrát upraví pojmy európskej terminológie, ako je test malých a stredných podnikov, vyslanec pre malé a stredné podniky, agenda lepšej regulácie, rizikový kapitál, sociálny rizikový kapitál, podnikateľský koučing, mentoring a iné,“ informoval Šafárik. 
 
Skúsenosti SBA v Bratislave následne podľa ministra Tomáša Malatinského využijú pobočky aj v ostatných regiónoch na Slovensku. Zámerom podľa neho nie je budovať novú štruktúru, ale naopak, využiť existujúcu infraštruktúru a zapájať do nej rôznych partnerov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X