Štát pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní
Opozícia chce, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka.
Súčasný zákon upravuje preukazovanie vlastníkov pri zákazkách nad 10 mil. eur
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v súčasnosti už pripravuje úplne novú právnu úpravu verejného obstarávania, ktorá preberie aktuálne európske smernice v oblasti verejného obstarávania. Pre agentúru SITA to potvrdil vedúci oddelenia styku s verejnosťou a vzdelávania ÚVO Ján Mažgút s tým, že schvaľovací proces je naplánovaný na budúci rok.
Súčasný zákon o verejnom obstarávaní čiastočne upravuje preukazovanie vlastníkov spoločností pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou hodnotou najmenej 10 mil. eur. Verejný obstarávateľ je povinný pri vyhodnocovaní splnenia podmienok účasti požiadať uchádzačov, záujemcov a členov skupiny dodávateľov, ktorí sú obchodnou spoločnosťou, aby predložili zoznam všetkých svojich spoločníkov a známych akcionárov s podielom najmenej 30 %. Oznámiť musí aj všetkých spoločníkov a známych akcionárov, ktorí vlastnia aspoň 30 % akcií právnickej osoby, ktorá je spoločníkom alebo akcionárom obchodnej spoločnosti.
Opozičné subjekty SaS, OĽaNO a NOVA napríklad chcú, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka. Podnetom pre ich návrh bolo zisťovanie vlastníka firmy Medical Group SK dodávajúcej prístroje nemocniciam.
„Zákon o verejnom obstarávaní už v súčasnosti definuje, kto sa môže, resp. nemôže zúčastniť procesu verejného obstarávania. Subjekt musí spĺňať podmienky osobného postavenia,“ pripomenul Mažgút. Jednou z týchto podmienok je aj skúmanie osobného postavenia vo vzťahu k zákazu účasti vo verejnom obstarávaní, a to nielen subjektu, ale aj spoločníkov, či akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 34 % akcií. „Splnenie tejto podmienky sa preukazuje čestným prehlásením,“ dodal Mažgút.
Podpredseda ÚVO Andrej Holák ešte v máji tohto roku povedal, že návrh zákona by sa do jedného roka mohol dostať do parlamentu a účinnosť by mohol nadobudnúť 1. januára 2016. V súčasnosti platný zákon totiž už má osem rokov, počas ktorých bolo prijatých množstvo noviel, naposledy v minulom roku. Hlavným cieľom nového zákona bude podľa Holáka zníženie administratívnej záťaže, byrokracie a odstránenie duplicitných požiadaviek od podnikateľov.
Tri nové smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktoré nadobudli účinnosť v závere marca tohto roka, zaviedli viaceré úpravy a podstatné zmeny v procese verejného obstarávania. SR by ich mala prevziať do svojho právneho poriadku do dvoch rokov.