Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát tento rok podporí obnovu a výstavbu takmer 28 tis. bytov

Štát v tomto roku podporí obnovu a výstavbu takmer 28 tis. bytov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) v tomto roku podporí obnovu a výstavbu 27 817 bytov.
 
V porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast o 22,5 %, resp. o 5 105 bytov. Množstvo podporených pracovných miest súvisiacich s obnovou a výstavbou bytov dosiahne v tomto roku 8 743, čo je medziročne viac o 22 %, resp. o 1 575 podporených miest.
 

ŠFRB poskytne na podporu rozvoja bývania 164,96 mil. eur

„Hoci počas krízy badať šetrenie takmer na každom rohu, nám sa podarilo zvýšiť tohtoročný objem prostriedkov na oblasť bývania na 274,5 mil. eur,“ informoval  štátny tajomník rezortu dopravy a výstavby František Palko. Podpora rozvoja bývania sa oproti minulému roku zvýšila o 10,3 %, teda o 25,64 mil. eur. „V čase, keď je cenné každé jedno pracovné miesto, podporíme v prepočte takmer 5 900 miest v stavebníctve a ďalších 2 800 v priemysle,“ dodal Palko. 
 
Z celkovej sumy na podporu rozvoja bývania v tomto roku poskytne najviac prostriedkov ŠFRB, a to 164,96 mil. eur, čiže 60,1 %, vo forme výhodných dlhodobých úverov. Tie sú zamerané najmä na obnovenie a zateplenie bytových domov. „Komplexná obnova budov dokáže znížiť účty za energie o 50 % až 70 %, pričom zároveň pretvára obraz sídlisk po celom Slovensku,“ pripomenul Palko. Štátna prémia k stavebnému sporeniu má na celkovej tohtoročnej podpore rozvoja bývania podiel 14,6 %, štátny príspevok k hypotekárnym úverom 11,3 %, dotácie na rozvoj bývania 9,1 % a podpora obstarania náhradných nájomných bytov 4,9 %. 
 

 
Zlepšenie podpory bývania je podľa ministerstva dopravy výsledkom systematickej práce odborníkov z rezortu. „Prvýkrát v histórii sme vybojovali eurofondy aj na poskytovanie úverov na zlepšenie energetickej efektívnosti budov v mestských oblastiach. Hoci ŠFRB prijíma žiadosti o tieto úvery len druhý mesiac, už teraz pokrývajú viac ako 50 % celkovej sumy vyčlenenej na tento účel,“ povedal Palko. V tomto roku je podľa neho zo štrukturálnych fondov Európskej únie k dispozícii 11,5 mil. eur na zatepľovanie domov a v budúcom programovom období 2014 až 2020 by to mohlo byť desaťnásobne viac. 
 
ŠFRB od 1. januára 2014 presunie všetky účty svojich klientov z komerčných bánk do štátnej Slovenskej záručnej rozvojovej banky. Ušetrí tak dodatočne 500 tis. eur ročne a tieto peniaze bude môcť použiť na zvýšenie objemu prostriedkov na úvery. „Z hľadiska bytovej politiky je ŠFRB unikátnym nástrojom, ktorý zároveň ako jedna z mála štátnych inštitúcii vytvára ročný prebytok na úrovni takmer 100 mil. eur,“ dodal Palko. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X