Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát vlani odhalil 1 323 nelegálne zamestnaných

Štát vlani odhalil 1 323 nelegálne zamestnaných
Ilustračné foto SITA
3. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od 1. októbra minulého roka vznikli na inšpektorátoch práce špecializované útvary na kontrolovanie výskytu nelegálnej práce, tzv. Kobra. 

Tretina odhalených bola v evidencii uchádzačov o zamestnanie

Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 1 323 nelegálne zamestnaných osôb. Na tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. V porovnaní s rokom 2012 ide o nárast o 631 osôb. V minulom roku pritom podľa ministra porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania 685 zamestnávateľov, čo je medziročný nárast o 68 percent. Počet skontrolovaných osôb v minulom roku medziročne narástol o 16,5 tisíc na vyše 58 tisíc a počet skontrolovaných zamestnávateľov oproti roku 2012 stúpol o 6,1 tisíc na 13,8 tisíc.
 

 
„Išlo by o veľmi slušnú fabriku,“ povedal minister k vlaňajšiemu počtu nelegálne zamestnaných ľudí. Tretina odhalených ľudí pracujúcich „načierno“ bola podľa neho v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Väčšina zamestnávateľov, ktorí ľudí zamestnali nelegálne, sú podľa Richtera hlavne jednotlivci a malé firmy. „Štandardné veľké priemyselné firmy sa v podstate v tejto kategórii týchto čiernych čísiel skoro nenachádzajú,“ povedal. Za odvetvia, kde sa nelegálna práca vyskytuje najviac, označil stavebníctvo, veľkoobchod a maloobchod a ubytovanie a stravovacie služby. 
 

 

Kontroly odhalili aj prípady hromadného nelegálneho zamestnávania

Prvá takáto firma pôsobí v Trnavskom kraji. „Pri jednej z kontrol bolo odhalených desať fyzických osôb, ktoré boli nelegálne zamestnávané pri demontáži drobných plastových súčiastok produkovaných v subdodávke pre inú spoločnosť,“ uviedol minister. Inšpektorát práce udelil tomuto zamestnávateľovi pokutu vo výške 12 tisíc eur.
 
Druhý prípad sa vyskytol v Prešovskom kraji. Ide o firmu, ktorá vykonáva marketingový prieskum verejnej mienky. Inšpektori túto firmu navštívili dvakrát. V marci vlaňajška bolo z 12 kontrolovaných osôb 10 osôb nelegálne zamestnávaných a pokuta pre tohto zamestnávateľa dosiahla 10 tisíc eur. Po troch mesiacoch inšpektorát práce kontrolu v tej istej firme zopakoval. „Z 212 kontrolovaných osôb bolo 169 nelegálne zamestnávaných,“ upozornil minister. Druhá pokuta v tomto prípade podľa Richtera predstavovala 100 tisíc eur. 
 
Minister práce poukázal na to, že od 1. októbra minulého roka vznikli na inšpektorátoch práce špecializované útvary na kontrolovanie výskytu nelegálnej práce, tzv. Kobra. NIP preto prijal 36 nových inšpektorov práce. „Počas 24 hodín sú pripravení realizovať úlohy, ktoré súvisia z kontrolou nelegálneho zamestnávania,“ povedal Richter. Títo inšpektori sú podľa neho priamo podriadení hlavnému inšpektorovi práce. „Aj vznik Kobry sa pozitívne podieľa na týchto číslach o nelegálnej práci,“ povedal Richter. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X