Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát zlepšil hospodárenie, schodok klesol pod 2,5 mld. eur

Rozpočet dane schodok hospodarenie
SITA
2. novembra 2012 Tlačiť

Daňové príjmy štátu boli ku koncu októbra stále nižšie, ako v rovnakom období vlaňajška.

 
 
Schodok štátneho rozpočtu sa v októbri podarilo znížiť o takmer 120 mil. eur. Kým koncom septembra dosiahol 2,586 mld. eur, ku koncu októbra štát hospodáril so schodkom 2,466 mld. eur.
 

Schodok sa medziročne zvýšil

(SITA) – Po predchádzajúcich mesiacoch, kedy schodok už prekračoval 3 mld. eur a približoval sa aj k celoročnej rozpočtovanej výške 3,675 mld. eur, sa tak hospodárenie štátu po zavedení viacerých konsolidačných opatrení, vrátane zníženia odvodu do druhého dôchodkového piliera, ale aj po zlepšení platieb z európskeho rozpočtu, dostáva pod kontrolu. V porovnaní s celoročným rozpočtom tak schodok ku koncu októbra dosiahol 67,1 %. V medziročnom porovnaní však bol stále schodok vyšší, a to o 5,3 %. Vyplýva to z údajov zverejnených rezortom financií.
 
 
Medziročné zhoršenie schodku štátneho rozpočtu mal za prvých desať mesiacov tohto roka na svedomí mierne rýchlejší rast výdavkov ako príjmov. Celkové príjmy štátu ku koncu októbra medziročne stúpli o 2,1 % na 9,502 mld. eur a celoročný rozpočet plnili na 69,7 %. Na druhej strane celkové výdavky štátnej správy boli oproti prvým desiatim mesiacom vlaňajška vyššie o 2,7 %, keď dosiahli 11,968 mld. eur. Z celoročného plánu to bolo 69,2 %. 
 

Rýchlejšie platby z únie

Postupné krotenie deficitu štátneho rozpočtu má však okrem prijatých konsolidačných opatrení na svedomí aj zlepšenie transferov z rozpočtu únie. Meškanie platieb z únie bolo totiž v predchádzajúcich mesiacoch jedným z najväčších problémov príjmovej stránky rozpočtu. Ku koncu októbra však už boli príjmy z grantov a transferov medziročne vyššie o 20,7 % na úrovni 1,891 mld. eur. Príjmy z rozpočtu Európskej únie z toho predstavovali 1,511 mld. eur, čo síce predstavovalo iba 49 % z celoročného plánu, medziročne však boli nižšie iba o 1,4 %. 
 

Problémová DPH

Gro príjmov štátu však tvoria tradične daňové príjmy, ktoré boli ku koncu októbra medziročne nižšie o 0,8 % na úrovni 7,018 mld. eur. Problémový je najmä výber dane z pridanej hodnoty, ktorý medziročne zaostáva o 5,8 %, keď dosiahol 3,606 mld. eur. Oproti predchádzajúcemu roku sa však horšie vyvíjajú aj spotrebné dane, ktoré práve spolu s DPH tvoria dve najväčšie príjmové položky štátneho rozpočtu. Výber spotrebných daní medziročne poklesol o 1,8 % na 1,63 mld. eur. 
 
 
 
 

Nárast dane z príjmu PO

Naopak, pri dani z príjmov právnických osôb eviduje po desiatich mesiacoch rezort financií nárast príjmov o 6,9 %, keď výber dosiahol 1,474 mld. eur. Podobne príjmy zo zrážkovej dne medziročne stúpli o 17,6 % na 139,7 mil. eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu augusta evidoval kladných 123,4 mil. eur. Nedaňové príjmy štátu medziročne klesli o 11,1 % na 592,9 mil. eur. 
 

Viac na mzdy

Z celkových výdavkov tvorili ku koncu októbra bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 10,618 mld. eur. Medziročne tak boli vyššie o 4,6 % a z celoročného rozpočtu už boli vyčerpané na 71,5 %. Štát však šetrí na kapitálových výdavkoch, ktoré boli medziročne nižšie o 10,1 %, keď dosiahli 1,35 mld. eur. Ich celoročný rozpočet je tak dva mesiace pred koncom roka vyčerpaný iba na niečo vyše 55 %. 
 
 
Parlament vlani schválil tohtoročný rozpočet s deficitom 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodný plán počítal s razantnejšou konsolidáciou až k úrovni 3,8 % výkonu ekonomiky, avšak tieto plány narazili na prehlbujúcu sa finančnú a hospodársku krízu a tiež na pád vlády Ivety Radičovej.  Podľa ministra financií Petra Kažimíra však reálne hrozilo, že ani 4,6-percentný schodok nemusel byť tento rok dodržaný. A to najmä pre slabšie plnenie daňových príjmov, ktoré súčasná vláda dáva za vinu chaosu na daňovej správe začiatkom tohto roka.
 
Kabinet preto ohlásil dodatočné konsolidačné opatrenia už aj v tomto roku. Medzi nimi viazanie výdavkov jednotlivých ministerstiev, skoršie zníženie odvodu do druhého piliera, ako aj ďalšie dodatočné opatrenia. Ak by sa neprijali, podľa predstaviteľov vlády by tohtoročný deficit verejných financií dosiahol 5,3 % hrubého domáceho produktu. Podľa schváleného rozpočtu by však štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,3 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,6 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal prevýšiť 3,6 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X