Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stav úverov na bývanie v apríli medzimesačne stúpol o 117,1 mil. eur

Stav úverov na bývanie v apríli stúpol o 117,1 mil. eur
Ilustračné foto SITA
31. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ide o zatiaľ najväčší tohtoročný mesačný prírastok.
 
Podľa údajov Národnej banky Slovenska tak predstavoval ku koncu štvrtého mesiaca 13,66 mld. eur.
 

Najväčší podiel na stave úverov na bývanie mala SLSP

K tomuto rastu prispeli hlavne iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav sa zvýšil o 96,74 mil. eur na 7,57 mld. eur. Stav úverov stavebného sporenia sa zvýšil o 11,76 mil. eur na 1,991 mld. eur a hypotekárne úvery vzrástli o 8,61 mil. eur na 4,1 mld. eur.
 
Najväčší podiel na stave úverov na bývanie spomedzi peňažných domov mala Slovenská sporiteľňa na úrovni 27,21 %. Nasledovala VÚB banka s podielom 20,70 % a Tatra banka s 13,77 %.
 

V hypoúveroch dominuje VÚB

Pri tradičných hypotekárnych úveroch stále dominuje VÚB banka s podielom 46,01 %, druhý najvyšší podiel evidovala Tatra banka na úrovni 18,09 % a nasledovala Slovenská sporiteľňa s podielom 15,49 %. Sporiteľňa však evidovala najvyšší, 40,72-percentný podiel pri iných úveroch na nehnuteľnosti. Nasledovala Tatra banka s 15,06 % a ČSOB s 14,22 %. Pri úveroch stavebného sporenia jednoznačne dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 88,08 %. 
 

 
Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.
 

Vo vlastnom bez úveru u nás býva vyše 80 % ľudí

V dome alebo byte zaťaženom úverom na bývanie žije len 8,2 % Slovákov. Slovensko má po Rumunsku a Litve tretí najvyšší podiel súkromného bývania (90,2 %) v rámci členských krajín EÚ. Ako ďalej informuje UniCredit Bank v analýze, vo vlastnom bez úveru u nás býva až 82 % obyvateľov, v dome alebo byte zaťaženom úverom na bývanie žije len 8,2 % Slovákov. Zvyšných 9,8 % obyvateľov žije v prenajímanom obydlí.
 

Trh s nájomným bývaním v súčasnosti na Slovensku takmer neexistuje

Ako ďalej informuje UniCredit Bank, táto situácia na Slovensku vznikla začiatkom 90. rokov po páde bývalého režimu, kedy sa začali hromadne odkupovať družstevné a nájomné byty za pomerne nízke ceny. Túto kúpu tak dokázali uskutočniť z vlastných zdrojov. Navyše trh s úvermi na bývanie v danom období na Slovensku nebol podľa UniCreditu ani rozvinutý. „Väčší rozmach trhu s úvermi na bývanie a nárast cien nehnuteľností sme mohli pozorovať až v tomto tisícročí. Trh s nájomným bývaním v súčasnosti na Slovensku takmer neexistuje,“ uvádza sa v analýze. 
 

U obyvateľov východného bloku prevažuje súkromné vlastníctvo

Banka vychádzala z údajov Eurostatu, pričom v krajinách EÚ prevažuje trend bývať vo vlastnom obydlí. V roku 2011 žilo približne 70,7 % populácie EÚ v dome alebo byte obývanom jeho vlastníkom, z toho 43,1 % obyvateľov žilo v dome alebo byte obývanom vlastníkom, ktorý nebol zaťažený pôžičkou alebo hypotékou a 27,6 % v nehnuteľnosti s nesplatenou pôžičkou alebo hypotékou. Vysoký podiel nájomného bývania môžeme pozorovať prevažne v krajinách západnej Európy, u obyvateľov východného bloku, naopak, prevažuje súkromné vlastníctvo.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X